Ο Πλατανιάς τις εντυπώσεις, ο Αστέρας την ουσία

Οι Αρκάδες επικράτησαν με 3-2 στην παράταση (0-1 κ.α.) και προκρίθηκαν στους «16» του κυπέλλου

«Με την ψυχή στο στόμα» κατάφερε ο Αστέρας Τρίπολης να «σφραγίσει το εισιτήριο» για τους «16» του κυπέλλου. Χρειάστηκε την παράταση για να λυγίσει τον αξιόμαχο Πλατανιά με 3-2 (0-1 κ.α.).

Οι Κρητικοί παρουσιάστηκαν στην Αρκαδία «με το μαχαίρι στα δόντια». Κατάφεραν να προηγηθούν με τον Λουκίνα από την άσπρη βούλα (14′) και έχασαν ευκαιρίες να κάνουν το 0-2 και να πανηγυρίσουν μια μεγάλη ανατροπή. Το σκορ δεν άλλαξε στην κανονική διάρκεια και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Όπου, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ινγκλέσιας (91′) αλλά οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν «σε θέση οδηγού» με τον Μπιανκόνι (101′). Η χαρά για τον Πλατανιά δεν κράτησε πολύ αφού στο 111′, με πέναλτι, ο Αργεντίνος πανηγύρισε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και την ισοφάριση για την ομάδα του. Και ο στο 120′ ο Φερνάντες διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Μιχαήλ, Παναγιώτου(46′ Κώτσιρας), Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο(103′ Φερνάντεθ), Ιγκλέσιας, Αντζουλάς(46′ Καπίγια), Μπελόκ, Χαουρέγκι, Κρέσπι (46′ Φερνάντεθ), Μαρτίνεθ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Πουρζιτίδης, Τσαμούρης, Καραγκούνης, Κωστίκος (61′ Νίλι), Παπουτσογιαννόπουλος (86′ Μπιανκόνι), Ντος Σάντος, Λουκίνας, Αμπντούλ Ραχμαν, Σμυρλάκης (81′ Ταρίκ).

Χιμένεθ: «Τελικά μίλησε η ψυχή των παικτών μου»

Τάτσης: «Ήμασταν πολύ καλύτεροι, δικαιούμασταν κάτι παραπάνω»