Ο Πογέτ την έκανε ξανά Ελλαδάρα 2-0 το Κόσοβο και πρωτιά-άνοδος από τώρα η εθνική

Ο Γκουστάβο Πογέτ την έκανε ξανά Ελλάδάρα. Η Εθνική μας ομάδα με τον Ουρουγουανό στον πάγκο της γράφει ιστορία, καθώς επικράτησε 2-0 του Κοσόβου, έκανε το 4/4 και κλείδωσε μαθηματικά την πρωτιά στον 2ο όμιλο της League C του Nations League.

Η γαλανόλευκη επιστρέφει στο δρόμο των επιτυχιών, εξασφάλισε την άνοδό της στην League B του Nations League, ενώ σε περίπτωση που αποτύχει μέσω των προκριματικών να προκριθεί στο Εuro του 2024, η πρωτιά που εξασφάλισε θα της δώσει μια δεύτερη ευκαιρία προκειμένου να πάρει το εισιτήριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Η εθνική από τους παραλίες πήρε κανονικό προπονητή -κάτι που πιστώνεται στον Παναγιώτη Δημητρίου που έδιωξε τον εκλεκτό του Βαγγέλη Γραμμένου Φαν’τ Σιπ-και αναμορφώθηκε.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο σημερινό ματς με το Κόσοβο ήταν αναγνωριστικά, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και να υπάρχει καλός ρυθμός. Στην συνέχεια η Ελλάδα παροτρυνόμενη από 16.000 φιλάθλους στο Πανθεσσαλικό στάδιο του Βόλου, πήρε τα πάνω της και ανέβασε τέμπο.

. Κρατούσε την μπάλα, κυκλοφορούσε, πίεζε ψηλά και έψαχνε τρόπο να απειλήσει. Στο 17′ Μπακασέτας έκανε το σουτ εκτός περιοχής. Η μπάλα βρήκε σε πόδια, πήρε περίεργη τροχιά, με τον Μούριτς να διώχνει σε κόρνερ.

Η Εθνική συνέχιζε να έχει ένταση στο παιχνίδι της, με τον Μπακασέτα “μαέστρο” της μεσαίας γραμμής και τους Μπάλντοκ, Τσιμίκα να προωθούνται συνεχώς. Στο 28′ ξανά ο παίκτης της Τραμπζονσπόρ δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να φεύγει για λίγο άουτ.

Στο 41ο λεπτό η Ελλάδα έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του α’ μέρους. Σε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Ραχμάνι δεν εκτίμησε σωστά, ο Μπακασέτας έκανε το πλασέ απέναντι από τον Μούριτς, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε στην αριστερή πλευρά των διχτύων. Η Εθνική ολοκλήρωσε το α’ μέρος με 63% κατοχή και να έχει συνολικά 11 τελικές, έναντι μόλις δύο του Κοσόβου, το οποίο δεν μπορούσε να απειλήσει.

Στο β’ μέρος η Εθνική ξεκίνησε με την αλλαγή του Μάνταλου, ο οποίος αντικατέστησε τον Χατζηγιοβάνη. Οι παίκτες του Πογέτ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, όπως ακριβώς συνέβαινε και στο α’ μέρος. Πίεζαν ψηλά, είχαν την κατοχή και απειλούσαν. Στο 58′ ο Ουρουγουανός πέρασε τον Γιακουμάκη αντί του Παυλίδη.

Μετά το 55ο λεπτό ο ρυθμός έπεσε. Η Εθνική δυσκολευόταν να δημιουργήσει, πλην μίας στιγμής στο 64′, όταν ο Γιακουμάκης αιφνιδιάστηκε από γέμισμα του Μπακασέτα από τα αριστερά. Ωστόσο, η Ελλάδα κατάφερε να βρει τον τρόπο να ανοίξει το σκορ.

Αυτό συνέβη στο 71ο λεπτό. Ο Μάνταλος έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, ο Γιακουμάκης στην καρδιά της περιοχής πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια η Εθνική θέλησε να διαχειριστεί το παιχνίδι, με τον Πογέτ να περνάει τον Κουρμπέλη αντί του Μπουχαλάκη.

Η Ελλάδα διαχειριζόταν το προβάδισμά της και στο 84ο λεπτό πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο Γιαννούλης και Αλεξανδρόπουλος αντί των Μπακασέτα και Μασούρα. Παράλληλα, το Κόσοβο ανέβηκε πιο ψηλά ψάχνοντας το γκολ που θα την κρατήσει ζωντανή στον όμιλο.

Η Εθνική το εκμεταλλεύτηκε αυτό και μπόρεσε στο 90+9′ να “κλειδώσει” το παιχνίδι. Ο τερματοφύλακας Μούριτς είχε ανέβει στην αντίπαλη περιοχή, ο Μάνταλος αξιοποίησε βαθιά μπαλιά του Αλεξανδρόπουλου, νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλο, τον Μπεκάι και σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι, με τον πιο εμφατικό τρόπο εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλο.

Αήττητη και δίχως να δεχθεί γκολ σε τέσσερα ματς, η εθνική έδειξε πως αναγεννιέται. Και μπροστά της είναι τα καλύτερα.

Ο Αυστριακός Γιούλιαν Βάινμπεργκερ είχε ένα σχετικά εύκολο βράδυ.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Σιώπης, Μπουχαλάκης (77′ Κουρμπέλης), Μπακασέτας (85′ Γιαννούλης), Χατζηγιοβάνης (46′ Μάνταλος), Μασούρας (85′ Αλεξανδρόπουλος), Παυλίδης (58′ Γιακουμάκης)

Κόσοβο (Αλέν Ζιρές): Μούριτς, Αλίτι, Κριεζίου, Ραχμάνι, Ντομγκιόνι, Ρουντχάνι (46′ Λοσάι), Μπερίσα, Μπιτίκι (77′ Ζενέλι), Ρασίτσα (90′ Σαΐτι), Μουσλίγια (58′ Ιντρίζι), Μουρίκι