Ο Ποντένσε ισοφάρισε τον Νικουλούδη…

‘Ενα εξαιρετικά ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο αναλύει η επίσημη σελίδα της Σούπερ Λίγκας…

Από τις 16 Σεπτεμβρίου για την 3η αγωνιστική όταν  ο Ολυμπιακός σκόραρε σε βάρος του Αστέρα Τρίπολης στο 18ο λεπτό για να νικήσει τελικά 2-1 και για οκτώ παιχνίδια είχαν να πετύχουν γκολ στο πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι».

Αυτοί οι οκτώ αγώνες ήταν ισοφάριση του ρεκόρ στην ιστορία του που χρονολογείται από το 1981.

Τότε ο πρωταθλητής Ολυμπιακός ξεκινούσε το πρωτάθλημα με πολλές δυσκολίες στο γκολ. Αρχίζει με τρεις ισοπαλίες χωρίς γκολ στο πρώτο ημίχρονο, δεν χάνει αγώνα, αλλά φτάνει να παίξει οκτώ παιχνίδια και να μην έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο.

Στις 22 Νοεμβρίου 1981 ο Τάκης Νικολούδης ανοίγει το σκορ στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο “Νίκος Γκούμας” και το αρνητικό σερί της ομάδας του Χέλμουτ Σενέκοβιτς σταματάει εκεί, σε ένα παιχνίδι που τελειώνει 2-2.

Ο Ολυμπιακός πήρε τον τίτλο εκείνη τη σεζόν.

Τώρα ο Ποντένσε έκανε ότι ο Νικολούδης, καθώς με το γκολ του σταμάτησε αυτό το σερί στα οκτώ παιχνίδια και αποσόβησε το ρεκόρ.