Ο Προμηθέας κυριάρχησε στα Λιόσια της ΑΕΚ 82-95

Ο Προμηθέας κυριάρχησε στα Λιόσια και έφτασε σε πολύ εύκολη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ (95-82), παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έφερε το παιχνίδι στα μέτρα και στον δικό της ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη, Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο πρωταγωνιστής των νικητών, με τον Τζεράι Γκραντ (14π, 6ρ) να ακολουθεί και τον Κέντρικ Ρέι (12π, 6ασ) να δίνει λύσεις στην επιστροφή του στη δράση.

Από πλευράς ΑΕΚ οι 15 πόντοι (με 5 τρίποντα) του Άντι Ράουτινς και οι 15 (με 8 ασίστ) του Κίνο Κολόμ δεν αρκούσαν για να ανατρέψουν την κατάσταση, με την ΑΕΚ να καταρρέει στο δεύτερο ημίχρονο και να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων.

Η σειρά τώρα μεταφέρεται στην Πάτρα (25/05, 17:00) για το Game 2, με τον Προμηθέα να έχει την ευκαιρία να «σκουπίσει» την σειρά, την ίδια στιγμή που η Ένωση θα προσπαθήσει να ανασυνταχθεί για να παλέψει για το 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 42-44, 58-69, 82-95.