Ο Ριτσάρλισον έβαλε με το δεξί τη Βραζιλία στο Μουντιάλ 2-0 τη Σερβία

Η Βραζιλία μπήκε με το δεξί στο Μουντιάλ, και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ριτσάρλισον που πέτυχε δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε τη Σερβία 2-0.

Η «σελεσάο», ήταν καταιγιστική στην επανάληψη και δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, με τον εξτρέμ του ΠΑΟΚ να είναι βασικός αλλά να βγαίνει αλλαγή στο δεύτερο 45λεπτο.

Οι Βραζιλιάνοι πίεσαν από τα πρώτα λεπτά και η πρώτη καλή στιγμή τους καταγράφηκε στο 14’, όταν ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έβγαλε εντυπωσιακά την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Νεϊμάρ.

Επτά λεπτά αργότερα, το μακρινό σουτ του Κασεμίρο βρήκε σε ετοιμότητα τον Σέρβο τερματοφύλακα, ο οποίος πρόλαβε να ανακόψει τον Βινίσιους στο 27’.

Στο 35’ η «σελεσάο» είχε την πρώτη της κλασική ευκαιρία, όταν Ραφίνια-Πακετά συνδυάστηκαν άψογα αλλά ο πρώτος τελείωσε βιαστικά τη φάση, με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να μπλοκάρει εύκολα.

Με το… καλησπέρα στο δεύτερο μέρος, ο Ραφίνια ηττήθηκε εκ νέου από τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς σε τετ α τετ μετά από λάθος του Σέρβου, ενώ στο 55’ ο Νεϊμάρ αστόχησε από το ύψος του πέναλτι.

Πέντε λεπτά αργότερα καταγράφηκε η μεγαλύτερη στιγμή για τη Βραζιλία, όταν ο Σάντρο έπιασε ένα τρομερό σουτ από μακρινή απόσταση αλλά είδε την μπάλα να εξοστρακίζεται στο δεξί δοκάρι των Σέρβων!

Στο 63’, όμως έγινε το 1-0. Από ωραία προσπάθεια Νεϊμάρ, ο Βινίσιους πλάσαρε από πλάγια θέση, με τον Σέρβο γκολκίπερ να αποκρούει και τον Ριτσάρλισον να σπρώχνει την μπάλα στην εστία από κοντά.

Η εξέλιξη αυτή ανάγκασε τους Σέρβους να ανεβάσουν τις γραμμές τους, όμως μια απίθανη συνεργασία Βινίσιους-Ριτσάρλισον και ένα μαγικό τελείωμα του επιθετικού της Τότεναμ με γυριστό από το ύψος του πέναλτι στο 73’ τελείωσε το ματς!

Κάπου εκεί η «σελεσάο» πήρε εκ νέου τον πλήρη έλεγχο και είχε καλές στιγμές με Κασεμίρο (δοκάρι) και Φρεντ (απόκρουση Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς), με το σκορ τελικά να μένει στο 2-0.

Απαρατήρητος πέρασε ο Ιρανός Αλιρέζα Φαγκάνι, που δεν αντιμετώπισε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ή κάποια δύσκολη φάση.

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Σίλβα, Σάντρο, Κασεμίρο, Πακετά (76’ Φρεντ), Ραφίνια (87′ Μαρτινέλι), Νεϊμάρ (80′ Άντονι), Βινίσιους (76’ Ροδρίγκο), Ριτσάρλισον (79′ Ζεσούς)

Σερβία (Ντρ. Στόικοβιτς): Β. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Βελίκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Πάβλοβιτς, Ζίβκοβιτς (57’ Ράντονιτς), Λούκιτς (66’ Λάζοβιτς), Γκουντέλι (57’ Ίλιτς), Σ. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μλαντένοβιτς (66’ Βλάχοβιτς), Τάντιτς, Α. Μίτροβιτς (83′ Μαξίμοβιτς)