Ο Ρονάλντο κράτησε την Αλ Νασρ στην κορυφή με γκολ από πέναλτι στο 92΄

O Κριστιάνο Ρονάλντο κράτησε την ομάδα του στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, μετά από συγκλονιστικό ματς κόντρα στην Αλ Φάτεχ του Γιώργου Δώνη.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 2-1 μέχρι τις καθυστερήσεις, όμως ο Πορτογάλος άνοιξε λογαριασμό με πέναλτι στο 92′ και έσωσε τον βαθμό για την Αλ Νασρ (2-2), κρατώντας τη νέα του ομάδα στην κορυφή του πρωταθλήματος!

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό. Ο Κρίστιαν Τέγιο έκανε το σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μετά από λάθος του τερματοφύλακα της Αλ Νασρ που δεν μπόρεσε να μπλοκάρει.

Ο Ρονάλντο ήταν αρκετά δραστήριος και βρήκε δίχτυα στο 24′, όμως ήταν εκτεθειμένος, ενώ στο 35′ αστόχησε σε σχεδόν κενή εστία. Αυτός που κατάφερε να ισοφαρίσει για την Αλ Νασρ, ήταν ο Ταλίσκα στο 42′. Ο Κόναν έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, με τον Βραζιλιάνο να πλασάρει και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 45+1′ ο Κριστιάνο είχε άλλη μία ευκαιρία, όμως ένα σουτ του από πολύ πλεονεκτική θέση κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη πήρε ξανά προβάδισμα στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης. Έπειτα από ένα γύρισμα στην περιοχή από τα δεξιά, ο Μπεντέμπκα έκανε πλασέ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας ένα όμορφο γκολ.

Η Αλ Φατέχ έδειχνε να έχει ελέγξει το παιχνίδι, ωστόσο στο 90+1′ ο διαιτητής έδειξε πέναλτι, με τον Ρονάλντο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ισοφαρίζει πετυχαίνοντας το πρώτο του επίσημο γκολ στη Σαουδική Αραβία. Το 2-2 έμεινε ως το φινάλε, με τον Ταλίσκα να αποβάλλεται λίγο πριν το τέλος με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα με τις τάπες.

Αλ Φατέχ (Δώνης): Ρίνε, Αλζουμπαϊντί, Ντοχαΐμ, Σααντάνε, Μπουχουμαΐντ (62′ Ναϊντί), Μπεντέμπκα, Πέτρος, Αλ Φουχαΐντ, Τέγιο (72′ Αλγιασέμ), Αλ Κουλαΐφ (62′ Οτμάν), Αλ Μπουραϊκάν

Αλ Νασρ (Γκαρσιά): Ρόσι, Αλ Γκανάμ, Αλ Αμρί, Αλ Ουτζάμι, Κόναν, Γκουστάβο, Αλκαϊμπάρι (65′ Αλ Σουλαϊχέμ), Γαχία (65′ Μασαρίποβ), Ταλίσκα, Γκραρέμπ (65′ Μαρτίνες), Ρονάλντο