Ο Ρόνι Λόπεζ με βολίδα στο 98’ λύτρωσε τον Ολυμπιακό 3-2 τον ΠΑΣ Γιάννινα

O Ρόνι Λόπεζ με βολίδα στο… 98′ (έξι λεπτά ήταν οι καθυστερήσεις), λύτρωσε τον Ολυμπιακό, καθώς τον οδήγησε σε νίκη 3-2 επί του καταπληκτικού ΠΑΣ Γιάννινα!

Η ομάδα της Ηπείρου έχανε 2-0, ισοφάρισε σε 2-2, αλλά στο φινάλε μίλησε ο Πορτογάλος, που έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των πρωταθλητών!

Ο Αραμπί δεν άργησε να πάρει το όπλο του στο Φάληρο. Έβαλε το κεφάλι στην πορεία της μπάλας μετά το σουτ του Ροντρίγκες, της άλλαξε τροχιά, ο Λοντίγκιν ξεγελάστηκε και ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 6′. Ήταν το 20ό γκολ του Μαροκινού στη σεζόν. Ο Καρβάλιο στο 13′ ήταν πρωταγωνιστής σε δύο φάσεις. Αρχικά με την απίθανη κάθετη μπαλιά στον Ροντρίγκες που αδράνησε και ακολούθως στην απευθείας εκτέλεση φάουλ που αν πήγαινε μέσα ο Λοντίγκιν ίσως να μην προλάβεινε να απομακρύνει. Ο Μπουχαλάκης έκανε ορισμένα λάθη στη μεσαία γραμμή, ενώ στο 17′ το σουτ μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ. Ο ορεξάτος Καρβάλιο άφησε τη μπάλα να περάσει εντυπωσιακά στον Ροντρίγκες, η προσπάθεια του οποίου μέσα από την περιοχή δεν έφερε αποτέλεσμα.

Είχε περάσει ένα 20λεπτο με τον Ολυμπιακό να έχει 54% κατοχή μπάλας και πέντε τελικές, ενώ ο ΠΑΣ δεν είχε καμία. Η πρώτη φορά που βγήκε μπροστά η ομάδα της Ηπείρου ήταν στο 21′, όταν το γύρισμα του Πίρσμαν μπλόκαρε σταθερά ο Βατσλίκ. Τόσο ο Παπασταθόπουλος όσο και Μπα είχαν περιορίσει τον Περέα, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να απειλούν την εστία του Λοντίγκιν, εξαπολύοντας επιθέσεις κυρίως από δεξιά. Ο Εμβιλά στο 23′ έκανε σουτ έξω από την περιοχή που κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, στο 25′ ο Αραμπί δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας από το γύρισμα του Ροντρίγκες, στο 28′ το σουτ του Μασούρα πέρασε άουτ, ενώ στο 33′ η κεφαλιά του Μπα από το φάουλ του Ροντρίγκες πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Ο ΠΑΣ ξαναβγήκε μπροστά στο 34′, αλλά δεν απείλησε μετά το καλό κόψιμο του Βρουσάι στον Λιάσο, ο οποίος τέσσερα λεπτά μετά έγινε αλλαγή αφού ο Μεταξάς δεν ήταν ευχαριστημένος. Ο Σάλιακας που μπήκε στο ματς πέρασε δεξιός μπακ και ο Γκαρντάβσκι μετατοπίστηκε στο αριστερό φτερό της μεσοεπιθετικής γραμμής. Στο 35′ το σουτ του Καρβάλιο έξω από την περιοχή πέρασε πάνω από το δοκάρι, ενώ στο 40′ αυτό του Γκάρι από θέση βολής μέσα από την περιοχή ήταν κι αυτό άστοχο. Αυτό που άξιζε να πετύχει ο Ολυμπιακός με βάση τις τελικές του, το βρήκε στο 43′. Ο Καρβάλιο έκλεψε τη μπάλα και έδωσε στον Μασούρα, αυτός με το αριστερό τροφοδότησε τον Ροντρίγκες, ο οποίος με σουτ στην κίνηση με το δεξί, μέσα από την περιοχή, έκανε το 2-0.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, αφού πρώτα επικράτησε ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων (κίτρινη σε Μπουχαλάκη, Στάνκο και Πίρσμαν), ο ΠΑΣ βγήκε στην αντεπίθεση και βρήκε γκολ στην πρώτη του της επί της ουσίας τελική στο παιχνίδι. Ήταν στο 45’+3′ όταν ο Πίρσμαν από αριστερά πέρασε στον Γκαρντάβσκι, εκείνος έδωσε στον Περέα, το υπέροχο πλασέ του οποίου δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Βατσλίκ (2-1).

Στο 53′ ο Μπα έκανε καίρια παρέμβαση διώχνοντας σε κόρνερ μετά το γύρισμα του Γκαρντάβσκι από δεξιά.

Ο Μασούρας πρωταγωνίστησε μέχρι το 71′, με θετικό και αρνητικό τρόπο για την ομάδα του. Αρχικά από δικό του λάθος στο 63′ ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα και ο Γκαρντάβσκι νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Βατσλίκ. Στο 68′ ο εξτρέμ του Ολυμπιακού έκανε εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Λοντίγκιν έκανε εξίσου σπουδαία επέμβαση διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 69′ ο Μασούρας υπέπεσε σε νέο λάθος, αλλά για καλή του τύχη ο Λώλης έχασε τη μπάλα στην κόντρα επίθεση. Στο 71′ ο Καρβάλιο έκανε φανταστική πάσα στον Μασούρα, αλλά το γύρισμά του έμεινε αναξιοποίητο. Στο 72′ έγινε αλλαγή από τον Ρόνι Λόπες.

Στο 73′ ο Παπασταθόπουλος έκανε εξαιρετικό τάκλιν για να κόψει τον Περέα, στο 74′ το πολύ καλό σουτ του Εμβιλά έφυγε πάνω από το δοκάρι, ώσπου έξι λεπτά μετά ο ΠΑΣ Γιάννινα κατόρθωσε να φτάσει σε δεύτερο γκολ. Ο Στάνκο έκανε σέντρα από αριστερά, ο Σνάιντερ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και σκόραρε με πλασέ στην κίνηση, αφού πρώτα τόσο ο Μπα όσο και ο Ρέαμπτσιουκ έκαναν λανθασμένη εκτίμηση.

Ο Μαρτίνς όφειλε να κάνει πιο επιθετικό το σχήμα της ομάδας του και από το 83′ έπαιξε με Τικίνιο και Αραμπί στη γραμμή κρούσης, ενώ στο ματς πέρασε και ο Βαλμπουενά και ο Κούντε. Στο 84′ η κεφαλιά του Μπα μετά το κόρνερ του Βαλμπουενά πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το 90’+6′ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να με κάθε τρόπο να φτάσει στο γκολ της νίκης. Στο 90’+5′ το καταπληκτικό σουτ του Λόπες έδιωξε με εντυπωσιακό τρόπο σε κόρνερ ο Λοντίγκιν. Ο γκολκίπερ του ΠΑΣ απέκρουσε αμέσως μετά και την κεφαλιά του Τικίνιο, αλλά ο Λόπες κρατούσε το καλύτερο για το τέλος. Με απίθανο σουτ στο 90’+8′ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν τη μεγάλη νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (56′ Μ. Καμαρά), Εμβιλά (82′ Κούντε), Ροντρίγκες (83′ Βαλμπουενά), Καρβάλιο (83′ Τικίνιο), Μασούρας (72′ Λόπες), Ελ Αραμπί.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Γκαρντάβσκι, Εραμούσπε, Κάργα, Πίρσμαν, Σνάιντερ (85′ Οικονομόπουλος), Στάνκο, Καραχάλιος, Λιάσος, Ντομίνγκεθ (62′ Λώλης), Περέα.