O Ρόσα “χτύπησε” δυο φορές και ο Παναιτωλικός λύγισε 2-0 τον Άρη

Ο Φάρλεϊ Ρόσα «χτύπησε» δύο φορές και χάρισε τρίποντο-ανάσα στον Παναιτωλικό, αφήνοντας τον κακό Άρη 2-0 στην 6η θέση!

Αποδείχτηκε για μια ακόμη φορά το μεγάλο κενό που υπάρχει στον Άρη, όταν λείπει από την ενδεκάδα του ο Ιντέγε. Ο Ντουρμισάι, στο πρώτο του παιχνίδι ως βασικός δεν έδωσε βοήθειες, με την ομάδα του Ένινγκ, ουσιαστικά να μην απειλεί καθόλου την εστία του Κνετ.

Στο παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής στη Λάρισα, τα δύο γκολ του Ντάουντα, δεν ήταν αρκετά για να χαρίσουν τελικά το δεύτερο τρίποντο στην ομάδα του Μάκη Χάβου. Σήμερα σε ένα ακόμα κομβικό για την ομάδα του Αγρινίου παιχνίδι, ο Φάρλεϊ Ρόσα, ήταν αυτός που με δύο δικά του τέρματα, κατάφερε να δώσει νίκη-ανάσα στην ομάδα του.

Οι Κιτρινόμαυροι της Θεσσαλονίκης, έκαναν μία από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις τους, αφού επί της ουσίας με εξαίρεση δύο σουτ του Λάρσον, δεν απείλησαν την εστία του Κνετ.

Ο Παναιτωλικός, γνωρίζοντας και το αποτέλεσμα του Πανιωνίου, έκανε κατάθεση ψυχής, εκμεταλλεύτηκε τις φάσεις που του δόθηκαν και με δύο γκολ του κορυφαίου του αγώνα Φάρλεϊ Ρόσα στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλε νοκ-άουτ τον Άρη και χάρισε στην ομάδα του Αγρινίου ένα πολύτιμο από πολλές απόψεις τρίποντο.

Ο Παναιτωλικός έφτασε τους 13 βαθμούς, διατηρώντας την απόσταση του από τον Πανιώνιο, ενώ ο Άρης παρέμεινε στους 29 και την έκτη θέση, δύο περισσότερους από Ξάνθη και ΟΦΗ.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και προσπάθησε να πιέσει ψηλά, για να υποχρεώσει σε αμυντικά λάθη τον Άρη. Παρότι κέρδισαν αρκετές στατικές φάσεις οι γηπεδούχοι, δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν καμία από αυτές. Ο Τζανακάκης στο 16′ και ο Ντάλσιο στο 17′ έχασαν τις πρώτες δύο καλές ευκαιρίες της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πατάνε καλύτερα από το 20′ και μετά. Ο Κόρχουτ ανέβαινε αρκετά από αριστερά και προκάλεσε ρήγματα στην άμυνα των Αγρινιωτών, ενώ στο 26′ το πλασέ του Ντουρμισάι δεν είχε τον επιθυμητό για την ομάδα του στόχο. Μία από τις καλύτερες ενέργειες του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 39′ όταν ο Φετφατζίδης έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, έδωσε στον Λάρσον, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Κνετ. Η αλήθεια είναι στο πρώτο 45λεπτο ο Αρης δεν βοηθήθηκε μεσοεπιθετικά ούτε από τον Φέτφα ούτε από τον Γκάμα, ο οποίος μάλιστα στο 42′ έγινε αναγκαστική αλλαγή (τον αντικατέστησε ο Ντιγκινί).

Σε αντίθεση με τον τρόπο που εμφανίστηκε στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης, στο δεύτερο μπήκε με εμφανή διάθεση να κάνει γρήγορα τη ζημιά στον Παναιτωλικό. Ο Φετφατζίδης ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες και προσπάθησε να τρυπήσει την αντίπαλη άμυνα είτε με σουτ έξω από την περιοχή, είτε με γυρίσματα από δεξιά. Πάνω όμως που οι κίτρινοι είχαν μπει δυναμικά, το γκολ έμελλε να σημειώσει ο Παναιτωλικός. Ύστερα από κόρνερ του Τζανακάκη και άστοχη απομάκρυνση του Μπα, ο Ρόσα με σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0.

Ο Ένινγκ έριξε στον αγώνα τον Τόνσο και πέρασε εκτός τον Μπα για να ενισχύσει μεσοεπιθετικά την ομάδα του.  Στο 70′ η κατοχή μπάλας ήταν στο 61% υπέρ του Άρη, ο οποίος στο 67′ έχασε την ευκαιρία με τον Ντιγκινί να μειώσει. Πάλι κόντρα στη ροή, ο Παναιτωλικός έφτασε και σε δεύτερο τέρμα, “καθαρίζοντας” την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο Ντάουντα από δεξιά έκανε το γύρισμα, ο Μουνιέ δεν έκανε κοντρόλ και η μπάλα έφτασε στον Ρόσα, ο οποίος με λόμπα “κρέμασε” τον Κουέστα. Το μόνο που έπρεπε να κάνει ο Παναιτωλικός, ήταν να διαχειριστεί το υπέρ του 2-0.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Λιάβας (88’ Μαρσιάλ), Κέβιν, Σίενστεντ, Γιοβάνοβιτς, Ντάλσιο, Ταχάρ, Τζανακάκης (62’ λ.τρ. Μουνιέ), Άλβαρεζ (81’ Μαλής), Ρόσα, Ντάουντα.

ΑΡΗΣ (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Σόουζα, Κόρχουτ (83’ Μαρτίνεζ), Δεληζήσης, Βέλεθ, Σάσα, Μπα (64’ Τόνσο), Φετφατζίδης, Λάρσον, Γκάμα (42’ λ.τρ. Ντιγκινί), Ντουρμισάι.