Ο Σαλάχ εκτέλεσε την Ακτή Ελεφαντοστού κι έστειλε την Αίγυπτο στους οκτώ

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα  πήρε η Αίγυπτος, που «λύγισε» την Ακτή Ελεφαντοστού στα πέναλτι (5-4) μετά από 120 αγωνιστικά λεπτά χωρίς γκολ.

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, με κάθε μία ομάδα να έχει από δύο μεγάλες στιγμές να ανοίξει το σκορ. Η μεγαλύτερη όλων βέβαια ήταν εκείνη του Ομάρ Μαρμούς στο 17ο λεπτό, με το μακρινό του σουτ να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο μέσος της Μίλαν και της Ακτής Ελεφαντοστού, Φρανκ Κεσιέ, αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με πρόβλημα τραυματισμού.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να φτιάχνουν πολλές ευκαιρίες, όμως το γκολ δεν ήρθε ποτέ. Στο έξτρα μισάωρο της παράτασης, οι «φαραώ» έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ σε δύο περιπτώσεις, με τα σουτ των Σέριφ και Τρεζεγκέ να φεύγουν ελάχιστα δίπλα από την εστία των «ελεφάντων».

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου ο κίπερ της Αιγύπτου, Ελ Σεναουί, έπιασε το τρίτο πέναλτι της Ακτής Ελεφαντοστού σταματώντας τον αμυντικό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Έρικ Μπαγί. Στιγμές αργότερα, ο Σαλάχ αποδείχθηκε ψύχραιμος στην τελευταία εκτέλεση, κάνοντας το 5-4 και χαρίζοντας την πρόκριση στην Αίγυπτο!