Ο Σαλάχ των ρεκόρ οδήγησε τη Λίβερπουλ σε σαρωτική επικράτηση 1-7 επί της Ρέιντζερς

Ο Σαλάχ των ρεκόρ οδήγησε τη Λίβερπουλ σ’ επιβλητική νίκη 1-7 επί της Ρέιντζερς στη Γλασκόβη. Οι Σκοτσέζοι έκαναν το… λάθος να προηγηθούν και οι Άγγλοι με μπροστάρη τον Αιγύπτιο αρχηγό τους που πέτυχε το πιο γρήγορο χατ τρικ στον θεσμό έφθασαν σε σαρωτική επικράτηση και αγκάλιασαν την πρόκριση στα νοκ άουτ του Champions League..

Οι Σκωτσέζοι προηγήθηκαν με γκολ του Άρφιλντ στο 17’, όμως μία κεφαλιά του Φιρμίνο από κόρνερ του Τσιμίκα στο 23’ έφερε την άμεση ισοφάριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “reds”… ξεμπούκωσαν και αφού έφτασαν στην ολική ανατροπή με ένα ακόμη γκολ του Βραζιλιάνου στο 55’, διεύρυναν το σκορ με τον Νούνιες (66’).

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Σαλάχ που έχοντας περάσει ως αλλαγή πέτυχε τρία γκολ μέσα σε έξι λεπτά (75’, 80’, 81’) και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-1, γράφοντας ιστορία με το γρηγορότερο χατ τρικ στην ιστορία του θεσμού!

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Έλιοτ στο 87′.