Ο Σαράνοφ νικήθηκε μόνο απ’ τον Ελ Αραμπί και ο Ολυμπιακός πήρε το τρίποντο 1-0 την Λαμία

Ο Ελ Αραμπί έχασε πέναλτι, αλλά ήταν ο μοναδικός που κατάφερε να λυγίσει τον εκπληκτικό Σέρβο τερματοφύλακα της Λαμίας Μπόγιαν Σαράνοφ. Ο Μαροκινός το πέτυχε στο 22΄ και χάρισε στον Ολυμπιακό τη νίκη 1-0 επί της ομάδας της Φθιώτιδας.

Το πρώτο 45λεπτο του Ολυμπιακού ήταν εκρηκτικό, αλλά έπεσε πάνω στον καταπληκτικό Σαράνοφ, που θύμισε την εμφάνιση της 28ης Φεβρουαρίου του 2019, όταν η Λαμία φιλοξενήθηκε από τους «ερυθρόλευκους» στους «8» του Κυπέλλου και νίκησε 0-1, παίρνοντας την πρόκριση. Ο 34χρονος κίπερ σταμάτησε στο 8′ τον Εμβιλά, ενώ στο 19′ απέκρουσε πέναλτι του Αραμπί, το οποίο είχε κερδίσει στο 16′ ο Αγκιμπού από τον Γκέντσογλου. Το επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο 20′, όταν στο ίδιο λεπτό ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων σταμάτησε τα σουτ των Αγκιμπού και Μπουχαλάκη. Η μοναδική τελική της Λαμίας στο πρώτο μισό καταγράφηκε στο 21′, όταν ο Βατσλίκ λειτούργησε σωστά και απέκρουσε το σουτ του Αραμπούλι μέσα από την περιοχή.

Ό,τι δεν κατάφερε από την άσπρη βούλα ο Αραμπί, το πέτυχε τρία λεπτά αργότερα. Η Λαμία είχε κερδίσει κόρνερ, δεξιά όπως έκανε επίθεση. Ο Νούνιες έχασε τη μπάλα από τον Μαροκινό και ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα. Ο Λόπες έδωσε στον Λαλά, αυτός στον Αγκιμπού, ο οποίος πλάσαρε, αλλά ο Σαράνοφ έδιωξε. Ο Αραμπί πήρε το ριμπάουντ μέσα από την περιοχή και με αριστερό πλασέ άνοιξε το σκορ στο 22′ (1-0).

Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς κυκλοφορούσαν εύκολα τη μπάλα και έβρισκαν χώρους. Στο 25′ ο Μασούρας πέρασε στον Μπουχαλάκη, αυτός στον Λόπες, το πλασέ του οποίου «έβγαλε» ο Σαράνοφ. Η τελευταία άξια αναφοράς φάση του Ολυμπιακού στο πρώτο μισό καταγράφηκε στο 30′, με το άστοχο σουτ του Αγκιμπού.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο όπως το πρώτο, χωρίς αλλαγές. Στο 48′ ο Μασούρας ντρίμπλαρε τον Γκόλεμιτς, αλλά το σουτ που έκανε ελάχιστα εντός περιοχής απέκρουσε ο Σαράνοφ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ρέαμπτσιουκ έκανε τη σέντρα από αριστερά και η κεφαλιά του Αραμπί πέρασε πάνω από το δοκάρι. Στο 55′ ο Γκέντσογλου επιχείρησε δυνατό σουτ από κοντά, το οποίο κόντραρε στον Μπουχαλάκη.

Ο Μαρτίνς αποφάσισε στο 57′ να κάνει διπλή αλλαγή (μπήκαν Ροντρίγκες – Μαντί). Τα λεπτά περνούσαν και η Λαμία ολοένα και οχυρωνόταν καλύτερα στην άμυνά της. Οι παίκτες ακολουθούσαν το πλάνο του Γρηγορίου και το εύθραυστο 1-0 παρέμενε.

Σε αντίθεση με το πρώτο 45λεπτο, στο δεύτερο ο Ολυμπιακός δεν ήταν το ίδιο καταιγιστικός. Μπορεί να είχε τον έλεγχο, αλλά ο Σαράνοφ δεν είχε τόση δουλειά. Η επόμενη φορά που υποχρεώθηκε να επέμβει ήταν στο 81′, τότε που «έβγαλε» το τετ α τετ του Τικίνιο. Ο Βραζιλιάνος είχε αντικαταστήσει λίγο νωρίτερα τον Αραμπί, ενώ ο Ονιεκούρου που του είχε περάσει τη μπάλα είχε αντικαταστήσει τον Λόπες. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αντιλαμβάνονται πως έχουν τη δυνατότητα να μη φύγουν ηττημένοι από το «Γ. Καραϊσκάκης». Στο 84′ ο Εμβιλά έκανε εξαιρετική προβολή για να σταματήσει το σουτ του Αραμπούλι από την καρδιά της «ερυθρόλευκης» περιοχής. Στο 88′ παραλίγο να γίνει «ζημιά» για τον Ολυμπιακό, όταν μετά από κόντρες ο Βατσλίκ μάζεψε τη μπάλα σταθερά.

Είναι ενδεικτικό πως στα τελευταία λεπτά ο Γρηγορίου έριξε επιθετικό και έβγαλε χαφ (Τσούκαλος – Τζανδάρης), ενώ ο Μαρτίνς πέρασε εκτός τον Αγκιμπού για να βάλει τρίτο στόπερ (Μπα). Το 1-0 έμεινε τελικά μέχρι τέλους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (57′ Μαντί Καμαρά), Μασούρας (57′ Ροντρίγκες), Α. Καμαρά (90’+1′ Μπα), Λόπες (76′ Ονιεκούρου), Αραμπί (76′ Τικίνιο).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Σαραμαντάς, Γκέντσογλου, Τζανδάρης (85′ Τσούκαλος), Ελευθεριάδης (67′ Μανουσάκης), Ρόμανιτς, Νούνιες (67′ Τιρόνε), Αραμπούλι.