Ο Σιδηρόπουλος υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό σε ήττα από την ΑΕΛ 1-2 στο ΟΑΚΑ

Ο Σιδηρόπουλος «εκτέλεσε» τον Παναθηναϊκό στο Ολυμπιακό στάδιο και τον υποχρέωσε σε ήττα 2-1 από την ΑΕΛ. Ο ρέφερι από τη Ρόδο αν κι έκανε χρήση VAR δεν μέτρησε κανονικό γκολ του Καμπετσή στο 0-1, για φάουλ του Δώνη στον Κρίστινσον στο 35΄, ενώ δεν απέβαλλε με απευθείας κόκκινη κάρτα, τον Ουάρντα που χτύπησε αντίπαλό του στο 65ο λεπτό…
Οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν με γκολ στο 34ο δευτερόλεπτο του Μιλοσάβλιεβιτς, προτού ο Ουάρντα κάνει το 0-2 στο 57’, για να έρθει η μείωση του σκορ από τον Ζαχίντ στο 62ο λεπτό και σωρεία χαμένων ευκαιριών των «πράσινων»!

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΛ ευτύχησε να βρει γκολ από τα… αποδυτήρια, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο… 34ο δευτερόλεπτο, με φοβερό βολέ του Μιλοσάβλιεβιτς στην αριστερή γωνία του Διούδη, μετά από λάθος αντίδραση της άμυνας του Παναθηναϊκού.
Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 24ο λεπτό, για να φτιάξουν την πρώτη κλασική τους φάση οι γηπεδούχοι, με την ωραία διαγώνια μπαλιά του Χατζηγιοβάνη στον Μπουζούκη, εκείνος γύρισε παράλληλα από τα δεξιά για τον Καμπετσή, αλλά το… πίσω πόδι του Μόρα, αποσοβεί το 1-1!

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, με την ανούσια υπεροχή του Παναθηναϊκού και την καλή σωστή αλληλλοκάλυψη των «βυσσινί», που δυσκόλευε τη δημιουργία φάσεων, για να έρθει τελικά η ισοφάριση στο 35’, με το τέρμα του Καμπετσή, που κακώς ακυρώθηκε από τον διαιτητή Σιδηρόπουλο με τη χρήση VAR…

Ο διαιτητής καταλόγισε φάουλ του Δώνη στην διεκδίκηση της μπάλας, πριν την προβολή του Καμπετσή, ενώ το ριπλέι δείχνει πως δεν βρίσκει στο σώμα τον τερματοφύλακα, παρά μόνο τη μπάλα που βρίσκεται στα χέρια του.

Οι γηπεδούχοι είχαν μια ακόμα ευκαιρία για να πάνε ισόπαλοι στα αποδυτήρια, στο 41ο λεπτό, με το σόλο του Ζαχίντ, που πλάσαρε ωραία μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κρίστινσον!

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά με στόχο να ισοφαρίσει γρήγορα και είχε τουλάχιστον τρεις φάσεις για να το πετύχει. Ωστόσο, ούτε η προσπάθεια του Μπουζούκη στο 46’, ούτε κ εκείνες του Ζαχίντ μέσα σε ένα δίλεπτο έφεραν το… πολυπόθητο τέρμα.

Η ΑΕΛ από την πλευρά της προειδοποίησε με την εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα που «έβγαλε» δύσκολα ο Διούδης στο 49ο λεπτό και οκτώ λεπτά μετά, «πάγωσε» το ΟΑΚΑ, με τον Ουάρντα αυτή τη φορά να μην λαθεύει και να στέλνει τη μπάλα στην εστία του Διούδη από… ασίστ του Κρίστινσον!

Από εκείνο το σημείο και μετά, το ματς έγινε… ροντέο, με τον Γιώργο Δώνη να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του με την είσοδο του Μπεκ αντί του Δώνη και το «τριφύλλι» να παίζει καλύτερα, σε σχέση με το πρώτο μισό.

Μάλιστα, κατάφερε να μειώσει λίγο μετά τη μια ώρα παιχνιδιού, με τον Ζαχίντ, ενώ η συνέχεια ήταν ένας… μονόλογος του ΠΑΟ, που θα έπρεπε να παίζει με αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Ουάρντα με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Όμως, ούτε ο σκόρερ του 1-2 με σουτ, ούτε ο Μακέντα με προβολή, αλλά ούτε και ο Κουρμπέλης νίκησαν τον Κρίστινσον, που απέκρουσε τις δύο πρώτες προσπάθειες!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έπαιξε φουλ επίθεση και τους Ζαχίντ-Μπουζούκη στον άξονα, συνέχισε να πιέζει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ανταπεξήλθαν με τον Ουάρντα να παραμένει δραστήριος στις αντεπιθέσεις και να «απασχολεί» κι έτσι έφυγαν από το Ολυμπιακό στάδιο με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές τους.

Καθώς τόσο ο Χατζηγιοβάνης στο… έκτο λεπτό των καθυστερήσεων όσο και ο… Διούδης στην αμέσως επόμενη φάση αστόχησαν, σε σουτ και κεφαλιά αντίστοιχα, με το 1-2 να διατηρείται.

Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Διούδης, Αποστολάκης, Σένκεφελντ (79’ Κολοβός), Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Δώνης (60’ Μπεκ), Μπουζούκης, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής (56’ Μακέντα).

ΑΕΛ (3-5-2): Κρίστινσον, Μπράλιτς, Μόρας, Μιχαήλ, Μπέρτος, Κάτσε (46’ Φατιόν), Σετσέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς, Στάνκοβιτς, Ντάουντα (67’ Χαλκιαδάκης), Ουάρντα (86 Καρανίκας).