Ο Σλούκας κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό 84-82 την Μπάγερν

O Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση της Μπάγερν, και με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα νίκησε 84-82, χωρίς όμως να υπερκαλύψει το -6 από την ήττα στο Μόναχο. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στο 9-8, ενώ οι Βαυαροί υποχώρησαν στο 11-7.

Ο Έλληνας γκαρντ βγήκε μπροστά σε κάθε κρίσιμη φάση για την ομάδα του Πειραιά, η οποία όμως στα τελευταία λεπτά έκανε τα πάντα για να… χαρίσει το παιχνίδι. Αφενός έχανε τα αμυντικά ριμπάουντ, αφετέρου δεν κατάφερε να βγάλει από το ματς τον «αφηνιασμένο» Σίλι, ο οποίος έπαιζε με τέσσερα φάουλ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο!

Ο Σλούκας τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους και 7 ασίστ, με τον Βεζένκοβ στους 13 και τους Χάρισον και Έλις από 11πόντους.

Από την ομάδα του Τρινκιέρι, ξεχώρισαν οι Σίλι και Ρέινολντς με 26 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Σκληρή άμυνα είχαν οι «ερυθρόλευκοι» στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους Σπανούλη-Βεζένκοβ να τους πηγαίνουν στο +9 (72-63), το οποίο διατήρησαν (75-66), μέχρι το 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχαναν το ένα αμυντικό ριμπάουντ πίσω από το άλλο, με την Μπάγερν να βρίσκει λύσεις ξανά με τον «καυτό» Σίλι και να ισοφαρίζει (77-77), στο 37’. Εκεί, ανέλαβε ξανά δράση ο Σλούκας, στέλνοντας τους Πειραιώτες στο +5 (84-79), με το τρίποντο του Σίλι να φέρνει το ματς στο καλάθι (84-82). Στην επόμενη επίθεση ο Χάρισον αστόχησε σε τρίποντο, με τους Βαυαρούς να είχαν 4,2’’, με τον Τσίπσερ να αστοχεί και εκείνος και έτσι ο Ολυμπιακός να νικά 84-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 44-46, 64-61, 84-82