Ο Σουζούκι το χρυσό στα 50 χλμ βάδην, 17ος ο Παπαμιχαήλ

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στον τελικό των 50 χλμ. βάδην κατά την 2η ημέρα των αγώνων του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου στη Ντόχα.
Ο 31χρονος βαδιστής τερμάτισε 17ος σε 4 ώρες, 22 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα στον αγώνα που ολοκληρώθηκε τις πρώτες πρωινές ώρες της Κυριακής και ο οποίος διεξήχθη κάτω από δύσκολες συνθήκες, λόγω της ζέστης και της υγρασίας.
Αυτή ήταν η τέταρτη συμμετοχή του Παπαμιχαήλ σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και η 2η στα 50 χλμ., έπειτα από αυτή του Λονδίνου το 2017, όπου δεν είχε καταφέρει να τερματίσει. Στον αγώνα αρκετοί δεν κατάφεραν να τερματίσουν (συνολικά 18) λόγω συνθηκών ή τρίτης παρατήρησης που δέχθηκαν: μεταξύ αυτών ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2017, ο Γάλλος Γιοάν Ντινίζ.
Τη γραμμή του τερματισμού πέρασαν συνολικά 28 αθλητές με νικητή τον Ιάπωνα Γιουσούκε Σουζούκι με 4.04.20, δεύτερο τον Πορτογάλο Ζοάο Βιέιρα με 4.04.59 και τρίτο τον Καναδό Έβαν Ντάνφι με 4.05.02.
Στην 8η θέση με 4.11.28 τερμάτισε ο εκπληκτικός 49χρονος Ισπανός βαδιστής Χεσούς Άνχελ Γκαρθία, ο οποίος έφθασε στην Ντόχα τις 13 συμμετοχές στη διοργάνωση, περισσότερες από κάθε άλλον. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 1993 έγινε επίσης ο μεγαλύτερες σε ηλικία αθλητής που έχει συμμετάσχει σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.