Ο Στέφανος προηγήθηκε αλλά ο Κύργιος πήρε την πρόκριση 1-2

Δεν τα κατάφερε στη φάση των «16» του τουρνουά στο Χάλε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς έχασε 2-1 απ’ τον Νικ Κύργιο.

Ορεξάτοι οι δύο τενίστες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κατάφεραν να κρατήσουν τα σερβίς τους και πήγαν «χέρι-χέρι» στο σκορ μέχρι το 5-5. Το πρώτο break του ματς έγινε στο δωδέκατο και πιο κρίσιμο γκέιμ του πρώτου σετ, με τον Τσιτσιπά να φτάνει σε τριπλό σετ πόιντ με 40-0, τον Κύργιο να αντιδρά και να ισοφαρίζει, αλλά τον Στέφανο να συνεχίζει τις σωστές επιστροφές στα σερβίς του αντιπάλου του και να κάνει τελικά το 1-0.

Ο Κύργιος με νέα ρακέτα, αφού έσπασε από τα νεύρα του αυτή με την οποία ολοκλήρωσε το πρώτο σετ, προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο, πιέζοντας και τελικά καταφέρνοντας να ξεκινήσει με break, σε ένα γκέιμ στο οποίο παίχτηκαν 19 πόντοι! Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω με 3-1 και γλύτωσε από break point του Κύργιου για το 3-2, όμως αυτό ήταν και το τελευταίο γκέιμ που πήρε στο σετ. Ο Ελληνοαυστραλός «έσπασε» ξανά το σερβίς του Στέφανου για το 5-2, επικρατώντας τελικά με 6-2 και ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Οι δύο παίκτες εκμεταλλεύτηκαν τα σερβίς τους στο τρίτο και τελευταίο σετ, με τον Τσιτσιπά να προηγείται και τον Κύργιο να βρίσκει συνεχώς απαντήσεις, ισοφαρίζοντας. Τελικά, το break ήρθε για τον αντίπαλο του Στέφανου για το 5-4, ενώ έκανε με love service game το 6-4, διαμορφώνοντας το 2-1 και πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του τουρνουά.

Τα σετ: 5-7, 6-2, 6-4