Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τον τίτλο στη Λιόν

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς υπέταξε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες τον Βρετανό Κάμερον Νόρι στη Λιόν με 6-3, 6-3 σε μια ώρα και 10 λεπτά.

O κορυφαίος Έλληνας τενίστας πανηγύρισε τον έβδομο τίτλο της καριέρας του, που αποτελεί τον δεύτερο για το 2021 (μετά το Μόντε Κάρλο) και πάει… φουριόζος στο Roland Garros, που ξεκινάει την Κυριακή (30/5).

Επιπλέον, πανηγύρισε την 33η νίκη του για φέτος, που τον διατηρεί στην κορυφή της σχετικής λίστας του φετινού Tour της ATP.

Στο πρώτο σετ διατηρήθηκε η αγωνία ως το 4-3. Το μπρέικ του Τσιτσιπά, μετά από λάθη του Νόρι, άνοιξε τη διαφορά σε 5-3 και άνοιξε το δρόμο για το 1-0 σετ με 6-3.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον Τσιτσιπά να ισοφάρίζει σε 2-2 και τον Νόρι να κρατάει το σερβίς του ως το 3-2. Στη συνέχεια, όμως, τα εύκολα λάθη που έκανε έδωσαν την ευκαιρία στον Τσιτσιπά να κάνει το μπρέικ και να πάρει το ματς με 6-3.