Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά της Μαδρίτης

Την τέταρτη νίκη του σε πέντε αγώνες με τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς και έκλεισε θέση στα προημιτελικά του Mutua Madrid Open!

Εξαιρετικός ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, επικράτησε του 30χρονου Βούλγαρου (Νο.20) με 6-3, 6-4 σε 78 λεπτά και έχει μεγάλο ραντεβού αύριο (21.00) στα προημιτελικά με τον Αντρέι Ρούμπλεφ, Νο.8 στον κόσμο.

Όπως και στη χθεσινή πρεμιέρα του κόντρα στον Λούκας Πούιγ, ο Στεφ σέρβιρε υποδειγματικά και, μάλιστα, αυτή τη φορά δεν αντιμετώπισε ούτε ένα μπρέικ πόιντ. Είναι χαρακτηριστικό ότι έχασε συνολικά μόνο 8 πόντους στο σερβίς του, έχοντας 85% πίσω από το πρώτο και 80% πίσω από το δεύτερο!

Οι δύο τενίστες, ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και αρχικά φάνηκε ότι θα ήταν σκληρή μονομαχία. Ο Ντιμιτρόφ, ωστόσο, είχε ένα απογοητευτικό service game στο 3-2 και στην ουσία έκανε δώρο το μπρέικ στον Στέφανο, που σέρβιρε… όπως σέρβιρε και πήρε τελικά με άνεση το πρώτο σετ.

Πίεσε να μπει γρήγορα στη θέση του οδηγού και στο δεύτερο και τα κατάφερε στο τρίτο γκέιμ, όπου πήρε το προβάδισμα με 1-2. Αυτό το μπρέικ αποδέχτηκε αρκετό για τον Στέφανο, αφού δεν έδωσε κανένα… δικαίωμα στον Ντίμι στη συνέχεια και σφράγισε την πρόκριση όταν πήρε τις μπάλες στα χέρια του στο 5-4.

Με αυτή τη νίκη ο Στεφ έφτασε τις 26 για τη φετινή σεζόν και είναι ξανά μόνος πρώτος στη σχετικά λίστα. Θα παίξει αύριο στον 14ο προημιτελικό Masters της καριέρας τους και θα προσπαθήσει να πετύχει την πέμπτη νίκη του σε εννέα αγώνες με τον Ρούμπλεφ (υπολογίζοντας και το Next Gen Finals). Στο χώμα το «σκορ» είναι 2-1 υπέρ του Τσιτσιπά.