Ο Τάσος Μπακασέτας με δυο γκολ γκρέμισε τη Φενέρ από την κορυφή

O Τάσος Μπακασέτας με δυο γκολ οδήγησε την Τράμπζονσπορ στη νίκη με 3-1 επί της Φενέρμπαχτσε και την ανέβασε στην πρώτη θέση της Super Lig.

Το ματς ξεκίνησε άσχημα για την ομάδα της Τραπεζούντας, καθώς ο Ρόσι άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Ωστόσο, η αποβολή του Μιν-Γιάε στο 23′ έδωσε αριθμητικό πλεονέκτημα στους γηπεδούχους και κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Έλληνας μεσοεπιθετικός!

Δύο λεπτά αργότερα, σκόραρε με εκτέλεση φάουλ, εκμεταλλευόμενος και την κάκιστη αντίδραση του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League κράτησε για αρκετή ώρα, όμως στο 87ο λεπτό ήρθε το 2-1, αυτή τη φορά με πέναλτι του Μπακασέτα, που έφτασε τα επτά γκολ φέτος.

Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 90′ από τον Σαρί, με την Τράμπζον να φτάνει τους 21 βαθμούς και να αφήνει στο -2 τη Φενέρ.

Για τους γηπεδούχους έπαιξε και ο Σιώπης, που πέρασε στο ματς στο 69′, ενώ ο Πέλκας μπήκε στο 87′ για τους φιλοξενούμενους.