Ο Τσιντώτας έσωσε την ΑΕΚ 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης

Η ΑΕΚ φάνηκε πως είχε εύκολο απόγευμα με τον Αστέρα Τρίπολης, αλλά επαναπαύθηκε καθώς προηγήθηκε 2-0 και οι Αρκάδες μείωσαν σε 2-1 και απείλησαν με ισοφάριση.

Ο Τσιντώτας ωστόσο ο οποίος είχε περάσει στο ματς στην θέση του Μπάρκα που τραυματίστηκε, κράτησε το τρίποντο με τεράστια επέμβαση στο φινάλε!
Στις αρχές των δύο ημιχρόνων χτύπησαν οι γηπεδούχοι με τον Μάνταλο (6’ πέν.) και Λιβάγια (46’), με τον Αστέρα να μειώνει στο 78ο λεπτό και να φορτώνει με άγχος την ΑΕΚ! Όμως, ο Τσιντώτας κράτησε όρθια την ομάδα του αλλά και τους τρεις βαθμούς με την εκπληκτική απόκρουση στο 87ο λεπτό σε κεφαλιά του Λουίς Φερνάντεθ.

Δεύτερη -σερί- νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την ΑΕΚ υπό τις οδηγίες του Μάσιμο Καρέρα, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν πως χρειάζονται δουλειά ακόμη για να βγάλουν στο χορτάρι τα «θέλω» του Ιταλού τεχνικού. Έδειξαν να… ξυπνούν μετά την τραγική εμφάνιση και την πεντάρα της προηγούμενης αγωνιστικής από τον Ολυμπιακό οι Αρκάδες, αλλά αυτό δεν έφτανε.

Στους 27 βαθμούς, αναρριχήθηκε η ΑΕΚ, παραμένοντας στην τρίτη θέση, με τον Αστέρα να συνεχίζει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας και στην 12η θέση με 12 βαθμούς.

Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα μπήκε στο ματς δυνατά με τους παίκτες της να δείχνουν μεγάλη διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και να ψάχνουν το γρήγορο γκολ, το οποίο ήρθε από την άσπρη βούλα. Για να συμβεί αυτό θα έπρεπε να εξεταστεί η φάση στο VAR από τον Φωτιάδη, ο οποίος τσέκαρε την παράβαση του Ματρικάρντι στον Ολιβέιρα και από την υπόδειξη αυτής, ο Μάνταλος άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό πετυχαίνοντας το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Από το τέταρτο και μετά, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίρνουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να προσπαθούν να απειλήσουν, φτιάχνοντας την πρώτη τους φάση στο ματς στο 19ο λεπτό αλλά ο Μπακάκης με σωτήριο τάκλιν δεν επέτρεψε στον Μαρκ Φερνάντεθ να βρει τέρμα από το ύψος της περιοχής.

Ο Καρέρα έβλεπε την ομάδα του να μην πατάει τόσο καλά και άλλαξε την διάταξη σε 4-2-3-1 από 3-5-2. Ο Μπακάκης ήταν πλέον το αριστερό μπακ, ο Παουλίνιο το δεξί και στόπερ οι Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου. Γαλανόπουλος και Κρίστισιτς οι δύο στον άξονα, ο Μάνταλος δεξιά, ο Λόπες αριστερά και ο Λιβάγια πίσω από τον Ολιβέιρα. Η αλλαγή της διάταξης, όμως, δεν… άλλαξε και πολλά στην εικόνα της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι έδιναν χώρο στους αντιπάλους τους αλλά και αρκετά φάουλ γύρω από την περιοχή αλλά αυτοί δεν το εκμεταλλεύονταν!

Στην επανάληψη η ΑΕΚ χρειάστηκε 45 δευτερόλεπτα για να κάνει δύο τα τέρματά της. Ο Κρίστισιτς, ο οποίος στα δύο ματς με τον Μάσιμο Καρέρα στον πάγκο είναι άλλος παίκτης, έβγαλε εξαιρετική μπαλιά με το εξωτερικό στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Παουλίνιο πήρε γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Λιβάγια, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Παπαδόπουλο για το 2-0. Το άγχος είχε φύγει πλέον από τα πόδια των γηπεδούχων, που έπαιζαν στρωτό ποδόσφαιρο και απειλούσαν κυρίως από τις πτέρυγες με τα ανεβάσματα των Παουλίνιο και Λόπες.

Ο Αστέρας έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει αλλά εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως η ΑΕΚ χαλάρωσε, μείωσε το σκορ με σουτ του Λουίς Φερνάντεθ στο 78ο λεπτό (2-1). Μια φάση, στην οποία η αμυντική διάταξη της ΑΕΚ πήρε… περίπατο και άπαντες κοίταζαν τον παίκτη των Αρκάδων να «εκτελεί» τον Μπάρκα. Ο Μπάρκας, ο οποίος λίγα λεπτά μετά δεν κατάφερε να συνεχίσει καθώς αντιμετώπιζε πρόβλημα στη μέση. Ο Τσιντώτας «επιστρατεύτηκε» και με τρομερή επέμβαση στο 87’ σε κεφαλιά του Λουίς Φερνάντεθ, κράτησε τη νίκη.

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 3-5-2): Μπάρκας (82’ Τσιντώτας), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Παουλίνιο, Γαλανόπουλος (56’ Σιμόες), Κρίστισιτς, Λόπες (70’ Βέρντε), Μάνταλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς, 4-5-1): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Σουάρεθ, Μαρτίνεθ, Μ. Φερνάντεθ (69’ Βλάχος), Βαλιέντε, Μπόρχα (56’ Σίτο), Μουνάφο (79’ Ιγκλέσιας), Λ. Φερνάντεθ, Μπαράλες