Ο Τσιτσιπάς 3-0 σετ τον Αυστραλό Τόμπσον προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Wimbledon

Σούπερ εμφάνιση στο Λονδίνο από τον Στέφανο Τσιτσιπά, που νίκησε στα τρία σετ τον Τζόρνταν Τόμπσον και βρίσκει στον δρόμο του τον Νικ Κύργιος.

Πιο πειστικός από κάθε άλλη φορά στο χορτάρι ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, ξεπέρασε το εμπόδιο του 28χρονου Αυστραλού (Νο.76) με 6-2, 6-3, 7-5 και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Wimbledon για δεύτερη φορά στην καριέρα του. Εκεί θα βρει τον εκρηκτικό Νικ (Νο.40), που ισοπέδωσε τον Φίλιπ Κραΐνοβιτς με 6-2, 6-3, 6-1 σε μόλις 85 λεπτά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι έχασε συνολικά μόνο 9 πόντους στο σερβίς του (3 πίσω από το πρώτο, 6 πίσω από το δεύτερο), ενώ σημείωσε και 24 άσους.

Τα μηνύματα, πάντως, από τον σημερινό αγώνα του 23χρονου τενίστα ήταν ενθαρρυντικά, καθώς ίσως και για πρώτη φορά έδειξε τόσο άνετος στο χορτάρι! Winners από παντού, αξιοπιστία στο σερβίς του, εξαιρετικές επιστροφές έκαναν τον Νο.5 τενίστα να φτάσει σε μια άνετη νίκη, που του επιτρέπει να κρατήσει και ενέργεια για τη «σκληρή» συνέχεια.

Με μάτι που… γυάλιζε από την αρχή και με σερβίς που δεν έδινε το δικαίωμα στον Τόμπσον να σκεφτεί την πιθανότητα μπρέικ, ο Στέφανος «έσπασε» δύο φορές τον αντίπαλό του και «έγραψε» το 1-0.

Στο δεύτερο ο Αυστραλός εκμεταλλεύτηκε μια ολιγόλεπτη χαλάρωση του Στεφ και κατάφερε να προηγηθεί με 1-3. Ο Τσιτσιπάς, ωστόσο, είχε την απάντηση και με συνολικά πέντε γκέιμ στη σειρά (με εκπληκτικό παιχνίδι) έβαλε ακόμα πιο γερές βάσεις για τη νίκη του!

Το τρίτο σετ, όμως, ήταν σαφώς πιο κλειστό, με τον Στέφανο να μην μπορεί να χτυπήσει το σερβίς του Τόμπσον, αλλά και με το δικό του σερβίς να είναι λίγο πιο ευάλωτο. Είχε, πάντως, την τύχη να σερβίρει πρώτος και όταν ο Αυστραλός βρέθηκε με τις μπάλες στα χέρια στο 6-5, έκανε την ύστατη προσπάθεια να αποφύγει το τάι μπρέικ! Προηγήθηκε με 0-40 και παρότι «ξόδεψε» τα δύο πρώτα ματς πόιντ του, ο Τόμπσον αστόχησε στην άμυνά του στη συνέχεια και ο αγώνας ολοκληρώθηκε!

Με τον Νικ ο Τσιτσιπάς έχει συναντηθεί άλλες τρεις φορές στο tour και έχει ισάριθμες ήττες: στην Ουάσινγκτον το 2019, στο ATP Cup το 2021 και στο Χάλε πριν από λίγες μέρες. Και τις τρεις φορές, πάντως, ο Κύργιος είχε χρειαστεί τρία σετ. Ο Στεφ τον είχε λυγίσει στο Laver Cup το 2021 στα δύο σετ.