Ο Τσιτσιπάς σε θρίλερ νίκησε τον Ελληνοαυστραλό Κοκκινάκη

Μετά από 4 ώρες και 32 λεπτά ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκαμψε την αντίσταση του Θανάση Κοκκινάκη.

Ο Έλληνας τενίστας λύγισε τον Ελληνοαυστραλό με 6-7 (5) 6-4, 6-1, 6-7 (5), 6-4 και πήρε την πρόκριση στον τρίτο γύρο του αυστραλιανού open, όπου θα αντιμετωπίσει το Σάββατο τον Μάικλ Ιμέρ (Νο95).

Από το πρώτο σετ οι δύο τενίστες έδειξαν πως θα δώσουν μεγάλη μάχη. Κρατώντας και οι δύο το σερβίς τους -και με τον Κοκκινάκη να σβήνει 2 σετ πόιντ στο 5–5- οδήγησαν το σετ στο τάι μπρέικ. Αυτό ξεκίνησε με εκατέρωθεν λάθη και τελείωσε με διπλό λάθος του Τσιτσιπά, με το οποίο ο Κοκκινάκης έκανε το 1-0 σετ.

Με ένα μπρέικ στο τρίτο γκέιμ, ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε πιο εύκολο το έργο του στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκε με 3-1 και ισοφάρισε με σχετική ευκολία σε 1-1 σετ. Ακόμα πιο εύκολα πήρε το τρίτο, που ξεκίνησε με μπρέικ. Το προβάδισμα του Τσιτσιπά διευρύνθηκε σε 4-1 με νέο μπρέικ και έφτασε στο 2-1 σετ με 6-1.

Στο τέταρτο σετ το θρίλερ… επέστρεψε. Οι δύο παίκτες έφτασαν χωρίς δυσκολία στο 5-4, με τον Τσιτσιπά να πιέζει για το μπρέικ. Ο Κοκκινάκης άντεξε και μετά από έξι ισοπαλίες ισοφάρισε σε 5-5 και στη συνέχεια έστειλε το σετ σε ένα συγκλονιστικό τάι μπρέικ. Ο Ελληνοαυστραλός προηγήθηκε 5-1, με τον Τσιτσιπά να ισοφαρίζει σε 5-5, χωρίς όμως να καταφέρνει να σταματήσει τον αντίπαλό του από το 2-2 σετ.

Στο πέμπτο σετ η πίεση αυξήθηκε κατακόρυφα στην πλευρά του Κοκκινάκη, ο οποίος έσβησε διπλό μπρέικ πόιντ στο πρώτο γκέιμ και άλλα δύο στο τρίτο σετ για το 2-1. Στη συνέχεια, όμως, ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε το πάνω χέρι με 4-2 και κράτησε το δικό του σερβίς για το 3-2 σετ με 6-4.

Τα σετ: 6-7 (5), 6-4, 6-1, 6-7 (5), 6-4