Ο Τζολάκης το μεγάλο κέρδος του Μαρτίνς

Sports Παρασκήνια

Πολυποίκιλα είναι τα κέρδη του Ολυμπιακού από την παρουσία του Πέδρο Μαρτίνς στον πάγκο του. Ένα απ’ αυτά σχετίζεται με την ορθή διαχείριση που κάνει ο Πορτογάλος προπονητής στο έμψυχο δυναμικό της ομάδας, ειδικά σε μια περίοδο που η ομάδα του Πειραιά είχε πολύ μεγάλο αριθμό αγωνιστικών υποχρεώσεων σε πρωτάθλημα, Κύπελλο κι Ευρώπη.

Ο Μαρτίνς παίρνει από τους περισσότερους παίκτες το καλύτερο δυνατό, ενώ φροντίζει να είναι περιορισμένοι οι τραυματισμοί. Σημαντική είναι η διαχείριση του προπονητή στην περίπτωση του Τζολάκη, του νεαρού τερματοφύλακα που ζει στη σκιά του εξαιρετικού Ζοσέ Σα, αλλά παίρνει τις ευκαιρίες του, όποτε και όταν πρέπει.

Ο 18χρονος Χανιώτης γκολκίπερ (γεννημένος στις 8 Νοεμβρίου 2002) την τρέχουσα περίοδο συμπλήρωσε έξι παιχνίδια, πέντε πρωταθλήματος κι ένα Κυπέλλου, από τα οποία κράτησε το μηδέν στα δύο (με Αστέρα Τρίπολης 3-0 μέσα και 0-0 έξω) και δέχθηκε από ένα γκολ στα άλλα τέσσερα: στο 1-1 στα Γιάννινα με τον ΠΑΣ, στο 2-1 στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό, στο 2-1 με τον Άρη στο «Καραϊσκάκης» (Κύπελλο) και στο 1-1 με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Η επίδοση πολύ καλή, πόσω μάλλον όταν ο Τζολάκης δεν ευθυνόταν σε κανένα από τα τέσσερα γκολ που δέχτηκε, ενώ είχε σημαντικές επεμβάσεις.

Ας μην ξεχνάμε πέρα από αυτά τα ματς ότι ο διεθνής με την Εθνική νέων πορτιέρο, ήταν αυτός που είχε υπερασπιστεί την εστία του Ολυμπιακού στον τελικό Κυπέλλου με την ΑΕΚ στο Πανθεσσαλικό στάδιο, όπου οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 1-0 και κατέκτησαν το τρόπαιο.

Ποιος άλλος προπονητής εκτός απ’ τον Μαρτίνς θα είχε δώσει τόσες ευκαιρίες σε έναν τόσο νεαρής ηλικίας τερματοφύλακα; Αν μάλιστα συνεχίσει να δουλεύει κατ’ αυτόν τον τρόπο ο Τζολάκης, τότε και μεγάλη καριέρα θα κάνει στον Ολυμπιακό και σπουδαία μεταγραφή στο εξωτερικό.