Ο Βίντα έφθασε τις 100 συμμετοχές στην εθνική Κροατίας

Νικηφόρα άρχισε την προετοιμασία της για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ η Κροατία, η οποία επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Σαουδικής Αραβίας.

Ο Ζλάτκο Ντάλιτς παρέταξε τη Χρβάτσκα με ένα μείγμα «βασικών» και αναπληρωματικών. Τα δείγματα γραφής στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν ιδιαίτερα ενθαρρυντικά, μιας και οι γηπεδούχοι -που επίσης ετοιμάζονται για το Κατάρ- ήταν εμφανώς πιο απειλητικοί.

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος για τους φιλοξενούμενους πέρασαν εντός αγωνιστικού χώρου κατά σειρά οι Όρσιτς, Κόβασιτς, Βίντα -με τον στόπερ της ΑΕΚ μάλιστα να γράφει ιστορία συμπληρώνοντας 100 συμμετοχές με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του- Κράμαριτς, Πέρισιτς και Μόντριτς.

Στο 73′ ο Κράμαριτς προειδοποίησε, με το γκολ του να ακυρώνεται ελέω οφσάιντ. Όμως, μέτρησε εκείνο του 82ου λεπτού, με τον επιθετικό της Χόφενχαϊμ να γράφει το 0-1 μετά από μεταβίβαση του Μόντριτς. Να σημειωθεί ότι στο 87′ ακυρώθηκε ακόμα ένα τέρμα για την Κροατία (με τον Πέρισιτς), εκ νέου για οφσάιντ.