Ο Βλαχοδήμος δεν κατάφερε να σταματήσει την Μπάγερν που ξέσπασε 0-4 στη Λισαβόνα

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος δεν κατάφερε να σταματήσει την Μπάγερν Μονάχου, που διέσυρε και την Μπενφίκα με 4-0 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου στο φετινό Champions League, μετρώντας πλέον 3Χ3.

Οι Βαυαροί μπήκαν… φουριόζοι στην αναμέτρηση, με τον Σανέ να απειλεί πρώτη φορά στο 5’, αναγκάζοντας τον Βλαχοδήμο σε ένα «γεμάτο» βράδυ και μερικές άκρως εντυπωσιακές επεμβάσεις!

Όπως αυτή στο 9’, στην κεφαλιά του Λεβαντόβσκι και το διώξιμο με ανάποδο, ή στο 29’, με την σέντρα σουτ του Κομάν από τα αριστερά, που ο Έλληνας διεθνής γκολκίπερ των Λουζιτανών έδιωξε σε κόρνερ…

Η Μπενφίκα έφτασε πρώτη φορά σε… θέση βολής στο 33ο λεπτό, με τον Νόιερ ωστόσο να μιμείται τον Βλαχοδήμο, διώχνοντας εντυπωσιακά το φαλτσαριστό σουτ του Ντάργουιν Νούνες.

Φάση που αποδείχτηκε… παρένθεση, αφού με τους κεφάτους Κομάν και Σανέ η Μπάγερν είχε στο 35’ και στο 38’ δύο ακόμα ευκαιρίες για γκολ.

Γκολ το οποίο ήρθε, μάλιστα, με τον Λεβαντόβσκι, στο 42ο λεπτό, αλλά ορθώς ακυρώθηκε με χρήση VAR, για χέρι του Πολωνού στράικερ των φιλοξενούμενων!

Ίδια εικόνα και στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Κομάν να βρίσκει τον Παβάρ στο δεύτερο δοκάρι, εκείνον να κάνει ένα δυνατό σουτ και τον Βλαχοδήμο να αποκρούει με τα πόδια και την βοήθεια του δοκαριού του, στο 47’!

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό δίλεπτο, από 55’ έως 57’, αλλά είδαν τον Νόιερ να λέει «όχι» στο γυριστό σουτ του Ντιόγκο και την κεφαλιά του Βερίσιμο να περνάει λίγο άουτ.

Ο Ντίνο Τόπμελερ, που κάθισε στον πάγκο αντί του άρρωστου Γιούλιαν Νάγκελσμαν, αντικατέστησε τον Παβάρ με τον Γκνάμπρι, κάνοντας την Μπάγερν ακόμα πιο επιθετική στο 66’, αλλά ήταν η Μπενφίκα που έφτασε κοντά στο 1-0 δύο λεπτά μετά με τον Ντάργουιν Νούνες να αστοχεί για… χιλιοστά.

Ο μόνος τρόπος για να νικηθεί ο Βλαχοδήμος ήταν αυτός με τον οποίο κι έγινε… Με την εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σανέ, στο 70ο λεπτό, για το 0-1 υπέρ της γερμανικής ομάδας!

Η ομάδα του Ζόρζε Ζεσούς κατέρρευσε στην συνέχεια και έχοντας απέναντι της την Μπάγερν, το πλήρωσε πολύ ακριβά. Με τρία ακόμα γκολ στο… κεφάλι, για την ακρίβεια, μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών.

Ο Έβερτον με αυτογκόλ και… αξιοζήλευτη κεφαλιά, έκανε το 0-2 στο 80’, ο Λεβαντόβσκι μετά από ασίστ του Σανέ πέτυχε με προβολή το 0-3 στο 82’, ενώ ο Σανέ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, δύο λεπτά μετά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, για έναν ακόμα θρίαμβο της ομάδας του.