Ο Βόλος 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα πάει… τελικό

Ο Βόλος νίκησε 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα κλείνοντας ραντεβού με τον ΟΦΗ την Τρίτη στον τελικό του φιλανθρωπικού τουρνουά που διεξάγεται στο «Πανθεσσαλικό»!

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι από τους αντιπάλους τους, ενώ ο ΠΑΣ έδειξε ότι θέλει αρκετή δουλειά ακόμα ενόψει της έναρξης της φετινής Super League.

Άσχημο το ξεκίνημα του αγώνα για τους Γιαννιώτες, αφού στα πρώτα λεπτά ο Πέδρο Κόντε ένιωσε ενοχλήσεις στην γάμπα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από τον Θανάση Στάικο.

Ο ΠΑΣ ήταν εκείνος που έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα στο 16′, με τον Παμλίδη να βρίσκει με ωραία κάθετη τον Ροσέρο και εκείνον να σεντράρει για τον Κύρκο, ο οποίος πήρε την κεφαλιά αλλά είδε τον Κλέιμαν να τους αρνείται το γκολ με ωραία επέμβαση. Στο 21 ‘ ο Πάολο Φερνάντες έκανε το ένα-δύο με τον Φαν Βέερτ και βγήκε τετ-α-τετ με τον Πριόρ, αλλά άνοιξε πολύ το κοντρόλ του και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του ΠΑΣ.

Στη συνέχεια ο Βόλος πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 32′, όταν ο Πάολο Φερνάντες κέρδισε φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και δικαιώθηκε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με εντυπωσιακό τρόπο για το 1-0.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα άλλαξε τους 10 από τους 11 ποδοσφαιριστές του, ενώ ο Βόλος συνέχισε με τους βασικούς του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Θεσσαλοί να διατηρήσουν στα χέρια τους τα ηνία του ματς.

Στο 58′ ο Μπαριέντος προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Σούλη με σουτ από πολύ πλάγια θέση, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ πρόλαβε να επέμβει τελευταία στιγμή, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Κλέιμαν απέκρουσε εντυπωσιακά κεφαλιά του Μπακαλιάννη, μετά από κόρνερ του Κύρκου.

Στο 63′ μετά από όμορφη σέντρα του Λούνα, ο Άλχο βρέθηκε ολομόναχος αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με δυνατή κεφαλιά, ενώ στο 66’ ο Βόλος ευτύχησε να προηγηθεί με 2-0. Μετά από συνεργασία του Πάολο Φερναντες με τον Φαν Βέερτ, ο τελευταίος έκανε το συρτό γύρισμα από τα δεξιά και ο Βίκτορ Φερνάντεζ χρίστηκε σκόρερ, με προβολή.

Βόλος (Όσβαλντ Τανσό): Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ματίγια, Εσκοβάλ, Σιέλης, Βίκτορ Φερνάντεθ, Πάολο Φερνάντες, Φαν Βέερτ.

Αγωνίστηκαν και οι Ουεντραόγκο, Ντέλετιτς, Τάχατος, Σταμένκοβιτς, Τσέλιος, Λούνα, Μπαριέντος.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Πριόρ, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα, Τζίμας, Ροσέρο, Κύρκος (70’ Ρίζος), Παμλίδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Σούλης, Τσάβος, Ποζνάνσκι, Μπαγκαλιάνης, Κιάκος, Αλ. Λώλης, Τσίρης, Λιάσος, Μπιλμπάο, Μορέιρα, Ν. Λώλης.