Ο Βόλος έβγαλε νοκ άουτ τον Ιωνικό με πέναλτι στο 91΄

Με πέναλτι στις καθυστερήσεις ο Βόλος νίκησε 1-0 στη Νίκαια τον Ιωνικό και τον καθήλωσε στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα. Οι Θεσσαλοί με τους τρεις βαθμούς που πήραν  βρίσκονται πλέον στην 5η θέση.

Η ανάγκη των γηπεδούχων για βαθμούς ήταν μεγάλη. Λόγω της έως τώρα φτωχής συγκομιδής στο πρωτάθλημα και εξαιτίας του γεγονότος ότι ο Ιωνικός προερχόταν από συνεχόμενες ήττες, που τον εδραίωσαν στην τελευταία θέση καιγόταν για βαθμούς. Ο Βόλος είχε ευκαιρία να προσπεράσει τον Άρη.

Στο πρώτο μέρος, κυριάρχησαν οι μονομαχίες με το θέαμα να είναι κάκιστο. Στο μεγαλύτερο μέρος ό,τι πήγαινε να γίνει δημιουργικά ήταν από στατικές φάσεις. Η πρώτη καλή φάση σημειώθηκε στο 31’. Οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα με τον Γουλέρι να κάνει ωραία κίνηση χωρίς την μπάλα και να εκτελεί με χαμηλό σουτ από το ημικύκλιο που έβγαλε ο Κλέιμαν.

Ο Βόλος δεν είχε απειλήσει σχεδόν σε ολόκληρο το πρώτο μέρος και άγγιξε το γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα. Ο Μεσκίδα γύρισε από τα αριστερά, ο Τσιρίνος εκτέλεσε από θέση βολής και ο Τσιγκρίνσκι απομάκρυνε σωτήρια στο 45’, ενώ στις καθυστερήσεις ο πεσμένος Πίρινεν κατάφερε να εκτελέσει, αλλά έδιωξε ο Βαλεριάνος.

Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο μέρος, ο Ιωνικός άρχισε να ανεβάζει στροφές, έχοντας δύο πολύ άστοχα σουτ με Ρομαό (52’) και Σάκιτς (54’).

Στο 62΄ο Περράκης ανακάλυψε πέναλτι υπέρ του Βόλου σε (δήθεν) μαρκάρισμα του Ροαμό στον Μπαριέντος. Ωστόσο το VAR κάλεσε τον διαιτητή να πάει να δει τη φάση κι αφού ο ρέφερι πήρε πίσω το πέναλτι τιμώρησε με κίτρινη κάρτα για «θέατρο» τον Μπαριέντος.

Καλή στιγμή για το Βόλο στο 69΄. Ο Ντέλετιτς εκτέλεσε κόρνερ ο Πίρινεν έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση χωρίς να βρει στόχο.

Στο 71΄μετά από ωραία σέντρα του Βαλεριάνου ο Μάντζης δεν κατάφερε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας στο ύψος της μικρής περιοχής και να την στείλει στα δίχτυα.

Ο τεχνικός του Βόλου έριξε στο ματς τον Κούτσια αντί του Τσιρίνος στο 74΄κι έπαιξε με δύο επιθετικούς (Οζέγκοβιτς – Κούτσιας) για τα υπόλοιπα λεπτά και με στόχο να διεκδικήσει με περισσότερες αξιώσεις το γκολ.

Στο 87΄ο Κλέιμαν κράτησε ανέπαφη την εστία του μετά από επικίνδυνο σουτ του Ελευθεριάδη. Στο 90΄’ ο Βόλος κέρδισε πέναλτι – μέσω του VAR – μετά από χέρι του Τσιγκρίνσκι από σουτ του Οζέγκοβιτς έξω από την περιοχή. Ο Οζέγκοβιτς βρήκε στόχο από την άσπρη βούλα και έδωσε την πολύτιμη νίκη (0-1) στην θεσσαλική ομάδα.

Ο σούπερ – Κλέιμαν έκανε φοβερή απόκρουση στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με σπουδαία απόκρουση σε ανάποδο γυριστό σουτ του Μάντζη.

Οι Νικαιώτες παραμένουν στον πυθμένα της βαθμολογίας με μόλις 8 βαθμούς κι η αποστολή τους να σώσουν την… παρτίδα της παραμονής, δυσκολεύει ολοένα και περισσότερο. Ο Βόλος πήρε πολύτιμο «διπλό» στη Νεάπολη και με το «τρίποντο» που έριξε στο σακούλι, ανέβηκε στους 29 βαθμούς.

Ο διαιτητής Κωνσταντίνος Περράκης (Αθήνας) που τα έκανε…σαλάτα και «σώθηκε» από το VAR.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης – Σάκιτς, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος – Ρομαό (90’+2’ Καμπράλ), Κάνιας – Λοβέρα (58’ Φαντιγκά), Γούλερι (80’ Ελευθεριάδης), Σεμπά – Μάντζης
Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν – Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα – Μεταξάς, Μπαριέντος – Ντέλετιτς, Μεσκίδα (81’ Καρτάλης), Τσιρίνος (74’ Κούτσιας) – Οζέγκοβιτς (90’+3’ Σιέλης)