Ο Βόλος πίκρανε τον Κάναντι 2-0 στο Περιστέρι τον Ατρόμητο

Ο Βόλος εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπεροχή και νίκησε 2-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, μπαίνοντας με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα. Η επιστροφή του Κάναντι στους Περιστεριώτες δεν ήταν αυτή που θα ήθελε. Προς αυτή την κατεύθυνση καταλυτικό ρόλο έπαιξε η αποβολή του Ρισβάνη για αγκωνιά στον Περέα πολλά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Οι μεγάλες φάσεις έλειψαν από το πρώτο ημίχρονο αλλά η εικόνα της αναμέτρησης είχε ένα ξεκάθαρο αφεντικό και αυτό ήταν ο Ατρόμητος, που είχε τον έλεγχο του αγώνα και κυκλοφορούσε τη μπάλα με σχετική άνεση αλλά χωρίς να μπορεί να πατήσει με αξιώσεις την περιοχή.

Με εξαίρεση μια κεφαλιά του Τομάσεβιτς στο 40΄ που κατέληξε άουτ, ο Ατρόμητος δεν απείλησε ιδιαίτερα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έμειναν και με δέκα παίκτες με τον Ρισβάνη να δέχεται κόκκινη κάρτα. Αυτή έμελλε να παίξει σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης καθώς ουσιαστικά υπήρξε ο λόγος που ο Βόλος άλλαξε την εικόνα του στην επανάληψη.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια εμφάνιση αισθητά αναβαθμισμένη στην επανάληψη και αυτή απέδωσε καρπούς στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης. Στο 77′, έπειτα από τρομερή ατομική προσπάθεια του Φεράρι και εξαιρετικό του γύρισμα, ο Δουβίκας με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Η απάντηση του Ατρόμητου λίγο έλειψε να είναι άμεση όταν στο 80′, ο Γιακουμάκη βρήκε με ωραία κάθετη τον Ραμπέγιο, αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ και ο Γκαραβέλης απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ.

Παρά το γεγονός ότι ο Ατρόμητος προσπάθησε να ισοφαρίσει και πίεσε στα τελευταία λεπτά, ήταν τελικά ο Βόλος που διπλασίασε τα τέρματά του. Στο 92′ ο Γούτας ανέτρεψε τον Δουβίκα, ο Τζήλος έδειξε το πέναλτι και ο Μπαριέντος ευστόχησε για το 0-2.

Δεν απέφυγε τα λάθη που ωστόσο δεν επηρέασαν το αποτέλεσμα ο διαιτητής Τζήλος από τη Λάρισα

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης – Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας – Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς (84′ Χαρίσης), Ούμπιδες (84′ Ενσικουλού), Σάλομον – Αγκάγιεφ (46′ Μουνίθ), Ραμπέγιο (46′ Στρούγγης), Μανούσος (65′ Γιακουμάκης).

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης – Τέκιο, Κολόμπο, Σάντσες, Φερράρι – Ριένστρα, Μπαριέντος (94′ Κρητικός) – Περέα (81′ Γέντρισεκ), Μαρτίνες (67′ Κιάκος), Γκουαροτσένα (46′ Μπαρτόλο) – Δουβίκας.