Ο Βόλος πρώτη νίκη στην Super League 2-1 τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη

Με ένα γκολ του Ισπανού μεσοεπιθετικού Χουάν Μουνίθ σε κάθε ημίχρονο, ο Βόλος στο παρθενικό του ματς στη Super League 1 κέρδισε 2-1 τον Πανιώνιο, κρατώντας τον στο -6.

Θεωρητικά ο στόχος των δύο ομάδων για φέτος είναι ο ίδιος, η παραμονή στην κατηγορία. Φάνηκε, όμως, σε αυτό το 90λεπτο ότι υπάρχει διαφορά ποιότητας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλές επιλογές μεσοεπιθετικά και κυρίως οι μεταγραφές τους, έκαναν τη διαφορά. Αντιθέτως, οι Νεοσμυρνιώτες τα θεωρητικά βαριά χαρτιά τους τα άφησαν στον πάγκο. Μιλόγεβιτς, Αραμπούλι και Εμμανουηλίδης δεν ήταν έτοιμοι να προσφέρουν στο 100% και το τέρμα του Αραμπούλι στο 92′ δεν ήταν αρκετό να τους προσφέρει έναν πόντο.

Με τον Ισπανό Mουνίθ να ανοίγει το σκορ στο 38’, με απευθείας εκτέλεση φάουλ και τη λάθος εκτίμηση του Κότνικ, οι Βολιώτες πήραν το προβάδισμα. Ο ίδιος παίκτης στο 70’, βγαίνοντας ταχύτατα στην αντεπίθεση πλάσαρε αριστοτεχνικά.

Μάλιστα, για την φάση αυτή, έγινε χρήση του VAR από τον διαιτητή Ζαχαριάδη, για να καταλογιστεί ορθώς το τέρμα αφού ο σκόρερ καλυπτόταν στην αρχή από τον Παπαγεωργίου!

Το αριθμητικό πλεονέκτημα στα τελευταία λεπτά, λόγω της αναγκαστικής αποχώρησης του τραυματία Μπασόνγκ κι ενώ είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές των φιλοξενούμενων, «βοήθησε» τους γηπεδούχους να μειώσουν σε 2-1, με την κεφαλιά του Αραμπούλι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά… μέχρι εκεί.

Αρκετά καλός σε όλο το ματς ο Γέντρισεκ. Ταλαιπώρησε πολύ τα στόπερ του Πανιωνίου. Ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης ήταν σωστός στις αποφάσεις του. Χρειάστηκε, πάντως, και το VAR για να μετρήσει το δεύτερο γκολ του Μουνίθ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Ευαγγέλου, Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Μανιάτης (54′ Μαξίμοβιτς), Αρσε, Τσιλούλης (54′ Εμμανουηλίδης), Καμαρά, Δούμτσιος (74′ Αραμπούλι).

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Μπασόνγκ, Δημόπουλος, Φεράρι, Ατιγιαταλάχ (34′ Μπαλογιάννης), Τσοκάνης, Ζοάο, Μουνίθ, Μυστακίδης (78′ Μαξ), Γέντρισεκ.