Ο Βόλος στους 8 του κυπέλλου πήρε 1-1 από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο

Ο Βόλος πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς με την ισοπαλία 1-1 στο Ηράκλειο με το ΟΦΗ σφράγισε το εισιτήριο χάρη στη νίκη 2-0 του πρώτου παιχνιδιού.
Το γρήγορο γκολ του Σαρδινέρο με κεφαλιά στο 12’, έδωσε ελπίδες στους Κρητικούς, αλλά ο Δουβίκας απάντησε στο 19΄, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση.

Οι Κρητικοί δεν έδειξαν σε κανένα σημείο ικανοί να φτάσουν στην ανατροπή του αποτελέσματος, έχοντας για κορυφαίο τους τον τερματοφύλακα Σωτηρίου που έκανε σωρεία επεμβάσεων. Οι Θεσσαλοί ήταν εκείνοι που με Δουβίκα, Μπαρτόλο και Νίνη ήξεραν τι ήθελαν μέσα στο γήπεδο και πως να το πάρουν, φτιάχνοντας φάσεις και για περισσότερα τέρματα υπέρ της ομάδας τους.

Στο πρώτο ημίχρονο, το ματς είχε καλό ρυθμό με το ξεκίνημα του ενώ ο Βόλος μπήκε εμφανώς καλύτερα και με διάθεση να μην «κλειστεί».
Βρήκε πολύ πιο εύκολα διαδρόμους και απείλησε δις με Μήτογλου και Μπαρτόλο μέσα στα πρώτα πέντε λεπτά, με τον Νίνη να μοιράζει ωραία το παιχνίδι της ομάδας της Μαγνησίας και τον Μπαρτόλο… φουλ δραστήριο!

Αντιθέτως, ο ΟΦΗ προσπάθησε να απειλήσει με γεμίσματα. Από ένα… τέτοιο, έφτασε και στο 1-0, στην πρώτη του αξιόλογη επίθεση, ουσιαστικά, όταν ο Γιαννούλης σέντραρε από αριστερά κι ο Σαρδινέρο με δυνατή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, νίκησε Μήτογλου και Γκαραβέλη, ανοίγοντας το σκορ στο 12’. Η… τάξη αποκαταστάθηκε επτά λεπτά μετά, όμως, με τον Σωτηρίου να λέει «όχι» στην «φωτοβολίδα» του Νίνη, αλλά να βλέπει τον Δουβίκα στην εξέλιξη της φάσης να πετυχαίνει το 1-1 με πολύ ωραία ενέργεια!

Ακολούθως ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον Βόλο να κλείνει τους χώρους και τους Κρητικούς να έχουν μια ανούσια κατοχή μπάλας, ενώ θα μπορούσαν να δεχτούν και δεύτερο γκολ από τον Δουβίκα στο 38ο λεπτό που έχασε τετ α τετ.
Στην επανάληψη ο Γιώργος Σίμος άλλαξε τον σχηματισμό της ομάδας του, δίνοντας στον Καστάνιος την ευκαιρία να κάνει ντεμπούτο, παίζοντας με τετράδα πίσω και τον Ολλανδό στην κορυφή της επίθεσης.
Ακόμα κι έτσι, βέβαια, ήταν οι φιλοξενούμενοι εκείνοι που έφτασαν πιο κοντά στην επίτευξη δεύτερου τέρματος, με τον Σωτηρίου ωστόσο να αποκρούει εντυπωσιακά τις προσπάθειες των Δουβίκα και Περέα, στο 50ο και στο 64ο λεπτό αντίστοιχα.

Δεν είχε προβλήματα η διαιτησία του Μανούχου, ούτε βέβαια και την δύσκολη φάση. «Ελέγχεται» μόνο για την μη παρατήρησή του στον Μεγιάδο με κίτρινη κάρτα το 43’, που θα ήταν η δεύτερη για τον Αργεντινό και θα άφηνε την κρητική ομάδα με δέκα παίκτες για ένα ολόκληρο ημίχρονο…

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Βαφέας (46’ Καστάνιος), Διαμαντής, Γιαννούλης, Γουές (79’ Γρίβας), Στάικος (54’ Σελίμοβιτς), Μεγιάδο, Νέιρα, Κοροβέσης (54’ Σολίς), Στάρτζεον (79’ Φερέιρα), Σαρδινέρο.

Βόλος (Άνχελ Λόπες Πέρεζ): Γκαραβέλης, Τέκιο (84’ Σάντσες), Γκρίλο, Μήτογλου, Φεράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης, Μαρτίνες (80’ Κρητικός), Νίνης (60’ Περέα), Μπαρτόλο (84’ Μπάλλας), Δουβίκας.