Ο Βράνιες καταδίκασε την Άντερλεχτ σε ήττα 2-0 από τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Ο Όγκνιεν Βράνιες έκανε πέναλτι στο 19’ με το οποίο η Ντιναμό Ζάγκρεμπ προηγήθηκε στις Βρυξέλλες και με την έναρξη του β΄μέρους πήρε και την αποβολή με δεύτερη κίτρινη για να καταδικάσει την Άντερλεχτ σε ήττα με 2-0.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ αξιοποίησε το πέναλτι που έκανε ο Βράνιες στον Πέτκοβιτς και στο 19ο λεπτό. Ο Χαϊροβιτς από την άσπρη βούλα ευστόχησε και έτσι οι Κροάτες άνοιξαν το σκορ μέσα στις Βρυξέλλες. Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα ο Όρσιτς είχε άλλο ένα σουτ που εξουδετέρωσε με δυσκολία ο Ντιντιγιόν για να κρατήσει το σκορ στα επίπεδα του 0-1. Ο Γκόγιακ επίσης είδε την προσπάθεια του να σταματά πάνω στον πορτιέρε της Άντερλεχτ. Ο Ντιμάλα είχε την καλύτερη στιγμή για την γηπεδούχο, λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Ο Βράνιες με την έναρξη του β’ μέρους εισέπραξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Όλμο. Αμέσως μετά το Όρσιτς στο 47’ χάνει ευκαιρία, ενώ ο Ντιντιγιόν θα κάνει απίθανη επέμβαση για να σταματήσει τον Χαϊρόβιτς στο 49’. Το ματς και στο δεύτερο μέρος, εξελίχθηκε σε μονόλογο των Κροατών και ο Γκογιάκ στο 68ο λεπτό, με τη βοήθεια και μιας κόντρας έστειλε την μπάλα στην εστία του Ντιντιγιόν για το 0-2.

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε 2-0 την Σπαρτάκ Τρνάβα. Ο Σλιμανί πρωταγωνίστησε στον αγώνα με τους Σλοβάκους, αφού ήταν η μόνιμη πηγή κινδύνων από την τουρκική ομάδα. Ο Αλγερινός απείλησε σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο μέρος, μία στο 20ο λεπτό και μία στο 31ο λεπτό, με την δεύτερη ευκαιρία να εξουδετερώνεται από τον Κούντι, που έκανε μια εντυπωσιακή επέμβαση. Ωστόσο στην επανάληψη μια λάθος εκτίμηση του πορτιέρο των Σλοβάκων, έδωσε τη δυνατότητα στον Σλιμανί να αξιοποιήσει το σφάλμα αυτό και να ανοίξει το σκορ. Στο 69ο λεπτό από σέντρα του Αγιού, ο Σλιμανί χτύπησε για δεύτερη φορά και με κεφαλιά έκανε το 2-0.