Ο Ζλάταν τα έχει… 501 και η Μίλαν σάρωσε 4-0 την Κροτόνε

Ο πολύπειρος Σουηδός φορ Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς σκόραρε δις, ξεπερνώντας τα 500 τέρματα (501 συνολικά) στην καριέρα του, και άνοιξε τον δρόμο της νίκης για τη Μίλαν που «πάτησε» με το εμφατικό 4-0 την ουραγό Κροτόνε!

Ο Ζλάταν άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση 30 λεπτών, φτάνοντας τα 500 γκολ στην καριέρα του και πρόσθεσε άλλο ένα στο 64′ για το 2-0 των «ροσονέρι», παραδίδοντας κάπου εκεί τη σκυτάλη στον Ρέμπιτς που πέτυχε και αυτός δυο γκολ σε ένα λεπτό (69′, 70′) για να διαμορφώσει το τελικό 4-0.

Την ίδια ώρα στο «Dacia Arena», η Ουντινέζε κατάφερε να λυγίσει την Βερόνα (2-0) με δύο γκολ στο φινάλε και να πάρει απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού, όντας πλέον στο +9!

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο με φουλ κατοχή και 13 τελικές, αλλά δεν βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Αυτό έκανε την Βερόνα να «ξεμυτήσει» στην επανάληψη, να βρει χώρους και να απειλήσει, με την Ουντινέζε να ψάχνεται στην κόντρα-επίθεση. Τα λεπτά περνούσαν, το ματς έδειχνε προς το φινάλε να πηγαίνει… σβηστά αλλά ο Σιλβέστρι στο 83ο λεπτό έκανε τραγική εκτίμηση της μπάλας και την έστειλε μόνος του στα δίχτυα της ομάδας του, χαρίζοντας τη νίκη στην Ουντινέζε που βρήκε και δεύτερο γκολ στο φινάλε με τον Ντεουλοφέου.