Οι αλλαγές του Μάντζιου σκόραραν και ο Άρης νίκησε 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Οι αλλαγές του Μάντζιου βρήκαν δίχτυα και ο Άρης νίκησε 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης βάζοντας υποθήκη πρόκρισης στην οκτάδα του κυπέλλου.

Ο Έλληνας τεχνικός είδε την ομάδα του να είναι ακίνδυνη για μια ακόμη φορά κι, έριξε στη μάχη τους Μπερτόγλιο-Μαντσίνι, οι οποίοι σκόραραν απέναντι στον Αστέρα που χωρίς Μπαράλες δεν έκανε ούτε φάση στη Θεσσαλονίκη.

Οι πολλές αλλαγές που υπήρχαν στις συνθέσεις είχαν ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει συνοχή στις δύο ομάδες και να μην βρίσκονται εύκολα μεταξύ τους οι παίκτες! Ο Άρης είχε την κατοχή και τον έλεγχο, χωρίς αυτή η υπεροχή να του προσφέρει κάτι και ο Αστέρας από την άλλη μεριά έπαιζε πιο παθητικά και προσπαθούσε να χτυπήσει είτε στην κόντρα-επίθεση, είτε μέσω κάποιων στατικών φάσεων, τις οποίες δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί.

Φάσεις δεν υπήρχαν, ούτε καν υποψία, με την πρώτη και καλύτερη του πρώτου μέρους να έρχεται για τον Άρη στο 23ο λεπτό, όταν ο Γκάμα έκανε την κάθετη στον Μάνο που «τρύπωσε» ανάμεσα στα αντίπαλα στόπερ αλλά το τελείωμά του σταμάτησε στο… κεφάλι του Τσιφτσή. Ο Γκάμα στο μισάωρο έκανε μια τρομερή ατομική προσπάθεια ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιφτσή.

Ο Γκάμα σπατάλησε ένα φάουλ σε καλό σημείο στο 50ο λεπτό και στην αμέσως επόμενη φάση ο Άρης άγγιξε το γκολ, αλλά το σουτ του Σάσα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας! Οι γηπεδούχοι είχαν μπει δυνατά, αλλά το ματς άρχισε και πάλι να… σβήνει. Ο Άκης Μάντζιος έβλεπε την ομάδα του να παίζει καλύτερα, αλλά να δυσκολεύεται στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και αποφάσισε να κάνει τα… μαγικά του από τον πάγκο και τράβηξε «λαγό από το καπέλο». Έριξε Μπερτόγλιο και Μαντσίνι στη μάχη και αυτοί τον δικαίωσαν.

Αρχικά, στο 69ο λεπτό ο Σάκιτς έκανε ωραία σέντρα στο πρώτο δοκάρι και ο Μαντσίνι που είχε «τρυπώσει» στην αντίπαλη άμυνα έπιασε την γυριστή κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα πρώτο στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα για το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μαντσίνι έφυγε στην αντεπίθεση, έσπασε στον Μπερτόγλιο που με άψογο πλασέ από τα όρια της περιοχής δεν επέτρεψε στον Τσιφτσή να αντιδράσει, γράφοντας το 2-0.

Ο Αριστείδης Βάτσιος δεν αντιμετώπισε προβλήματα, ενώ δεν του έκατσε και κάποια δύσκολη φάση.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Γκάνεα, Ροζ, Δεληζήσης, Λούκας Σάσα, Τζέγκο, Σίλβα (84’ Κάτσε), Ματέο Γκαρσία (54’ Μπερτόγλιο), Μπρούνο Γκάμα (84’ Λόπεθ), Μάνος (65’ Μαντσίνι).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσίφτσης, Γκαρθία, Τασουλής, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Μπέλοκ, Μουνάφο (73’ Ριέρα), Λέο Τίλικα (63’ Κρέσπι), Καπίγια (64’ Σίτο), Αλί Μπαμπά (46’ Βαλιέντε), Τζίμας (87’ Κανελλόπουλος).