Οι χρυσές αλλαγές του Δέλλα έφεραν την ανατροπή για τον Παναιτωλικό 2-1 τον ΟΦΗ

Οι χρυσές αλλαγές του Δέλλα, οδήγησαν τον Παναιτωλικό σε πολύτιμη νίκη με ανατροπή 2-1 επί του ΟΦΗ στο Αγρίνιο. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, με δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο πήραν τους τρεις πόντους, κι ενώ ο Μάζουρεκ είχε χάσει πέναλτι που έπιασε ο Σωτηρίου.

Στο Αγρίνιο έβρεχε δυνατά τόσο πριν την αναμέτρηση, όσο και ορισμένες φορές κατά τη διάρκειά της, και ο «βαρύς αγωνιστικός χώρος», δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παικτών.

Το πρώτο ημίωρο, «ανήκε» στον ΟΦΗ. Ήταν εκείνος που κρατούσε μπάλα και απείλησε ουσιαστικά με τους Νέιρα (6′, σουτ που μπλόκαρε ο Κνετ), Κοροβέση (10′, μετά από λάθος του Τσιγγάρα όπου η μπάλα κόλλησε σε παράλληλή του, ο Στάρτζεον βγήκε στην αντεπίθεση, η μπάλα κόλλησε και σε αυτόν, κατέληξε στον αριστερό του μπακ-χαφ που σούταρε λίγο άουτ μέσα από την περιοχή) και Σαρδινέρο (28′, βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού, όμως ο Κνετ και ο Λιάβας τον έκλεισαν και ο Αυστριακός γκολκίπερ έδιωξε).

Σε αυτό το διάστημα οι  γηπεδούχοι είχαν φανεί απειλητικοί μόνο μία φορά με τον Μάζουρεκ, όμως τότε πήραν ορισμένα μέτρα στο γήπεδο, πρέσαραν ψηλά και με κορυφαίο τον Βέργο, μετέφεραν ως ένα βαθμό το παιχνίδι στο μισό των Κρητικών. Μάλιστα ο φορ τους είχε και μία καλή στιγμή στο 43′.

Η ανάπαυλα βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς σκορ. Οι «κυανοκίτρινοι» απείλησαν μόλις στα 22 δευτερόλεπτα στην επανάληψη, με τον Βέργο και για περίπου 5 λεπτά «έκλεισαν» τον ΟΦΗ στα καρέ του.

Στο 55′ όμως οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ στην πρώτη τους ουσιαστική επίσκεψη στα καρέ των γηπεδούχων μετά την ανάπαυλα. Ο Ουές έκανε τότε τη σέντρα, ο Στάρτζεον έπαιξε γρήγορα και έξυπνα για τον Στάικο που από κοντά πλάσαρε εύστοχα τον Κνετ.

Σε κάθετη προς τον Αριγίμπι στο 57′, ο μεσοεπιθετικός του Παναιτωλικού βρέθηκε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Σελίμοβιτς. Η μπάλα βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου μετά από αρκετά λεπτά και ο ρέφερι Παπαδόπουλος ενημερώθηκε να τη δει στο VAR. Χρειάστηκε και εκείνος χρόνο και τελικά η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε στο 66′. Ο Μάζουρεκ όμως έκανε κακή εκτέλεση, ο Σωτηρίου έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία, μπλόκαρε, κράτησε το μηδέν και οι Κρητικοί έδειχναν ως το «αφεντικό» του ματς.

Υπό αυτές τις συνθήκες φτάσαμε στο 70′ και ο Παναιτωλικός άρχισε να ανεβαίνει όλο και πιο ψηλά.  Αυτό «μεταφράζονταν» σε κενούς χώρους και ο ΟΦΗ έψαχνε μέσω της κόντρας επίθεσης να «τελειώσει» το ματς. Κυρίως από τη δεξιά του πλευρά με τον Ουές και μάλιστα στο 80′ ο Στάρτζεον «φλέρταρε» με το γκολ, όταν η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ. Τότε όμως «μίλησαν» οι αλλαγές του Δέλλα και τα «καναρίνια» έφτασαν σε μία… επική ανατροπή. Στο 83′ ο Μανθάτης που πέρασε στον αγώνα στο 70′ και ντεμπουτάρισε έκανε από τα δεξιά σέντρα-σουτ, η μπάλα «κρέμασε» τον αντίπαλο πορτιέρο και κατέληξε στα δίχτυα του για το 1-1. Το τελείωμα του 24χρονου ήταν εξαιρετικό. Στο 86΄ ο Τζανακάκης, επίσης αλλαγή του Δέλλα σέντραρε και ο Ματσόλα που ήρθε και εκείνος από τον πάγκο πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Λιάβα που είχε μείνει ψηλά σε προηγούμενη στατική φάση και ο νεαρός από κοντά την έστειλε στα δίχτυα.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να… συνέλθουν από το σοκ. Βγήκαν μπροστά, στα εναπομείναντα λεπτά έψαξαν τουλάχιστον την ισοφάριση και την «άγγιξαν» στο 91′. Μαγική μπαλιά του Νέιρα στον Σαρδινέρο, αλλά ο Ισπανός πλάσαρε άουτ απέναντι από τον Κνετ, «πετώντας» μοναδική  ευκαιρία. Ο ΟΦΗ τέλειωσε το ματς με 10 παίκτες καθώς ο Νέιρα αποβλήθηκε στο 93’

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Μεντίνα (78’ Τζανακάκης), Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Περέιρα, Ταχάρ, Τσιγγάρας, Μάζουρεκ (71’ Μανθάτης), Αριγίμπι (88’ Αρσούρα), Ντίας, Βέργος (71’ Ματσόλα).

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Βούρος (90+2’ Τσιλιανίδης), Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Ουές, Κοροβέσης (68’ Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Στάικος (90+2’ Γκαργκαλατζίδης), Νέιρα, Στάρτζεον, Σαρδινέρο.