Οι γυναίκες της Μπαρτσελόνα 4-0 της Τσέλσι στον τελικό του Champions League

Στους άνδρες η Μπαρτσελόνα μπορεί να έχασε το πρωτάθλημα, αλλά στις γυναίκες κατέκτησε το Champions League. Μάλιστα στο Γκέτεμποργκ της Σουηδίας η Μπάρτσα ήταν ισοπεδωτική, καθώς σάρωσε 4-0 την Τσέλσι και κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι Καταλανές καθάρισαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας το προβάδισμα με αυτογκόλ της Λόιπολτς πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα!

Το 2-0 δεν άργησε, με την Πουτέγιας να σκοράρει με πέναλτι στο 14’, προτού έρθει το τρίτο γκολ για την Μπάρτσα με κοντινό σουτ της Μπονμάτι, στο 20′.

Στο 36’, η Χάνσεν αξιοποίησε την πάσα πάρε-βάλε της Μάρτενς και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι Ισπανίδες έριξαν ρυθμό στη συνέχεια, με την Μπαρτσελόνα να κατακτά τον τίτλο δύο χρόνια μετά την αποτυχημένη απόπειρα κόντρα στη Λιόν. Για τις «μπλε», αυτή ήταν η πρώτη παρουσία στον τελικό του θεσμού.