Οι γυναίκες του ΠΑΟΚ έχασαν 1-3 απ’ την Μπενφίκα στη Θεσσαλονίκη

Η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ, ηττήθηκε από την Μπενφίκα με 3-1 και αποκλείστηκε στον πρώτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Η πρωταθλήτρια Πορτογαλίας ήταν ανώτερη, είχε πολύ καλύτερο ρυθμό και προκρίθηκε δίκαια.

Στον αγώνα που έγινε στο γήπεδο του Μακεδονικού, η ομάδα του Λουίς Αντράντε προηγήθηκε μόλις στο τρίτο λεπτό με την Αραούζο, με τον ΠΑΟΚ να απαντάει με ευκαιρίες των Σπυριδωνίδου και Μπετανκούρ, προτού η Εΐγια Λακάς κάνει το 0-2, πριν από την ανάπαυλα (44′).

Η Θωμαής Βαρδαλή, με πολύ ωραίο πλασέ, έβαλε ξανά στο ματς την ομάδα του Σπύρου Φιλίππου (57′), αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα η Καταρίνα Αμάντο έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στις φιλοξενούμενες, οι οποίες κράτησαν μέχρι το τέλος, για να πάρουν την πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο, προθάλαμο της φάσης ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

ΠΑΟΚ: Παπακωνσταντίνου – Καραπέτσα (69′ Πατερνά), Σμιλίνκοβιτς, Γκάτσου, Μήτκου – Κακαμπούκη, Στράντζαλη – Βαρδαλή, Σπυριδωνίδου (88′ Δοϊρανλή), Πίτσιου (50′ Πούλιου) – Μπετανκούρ (83′ Μπαξεβάνου).

Μπενφίκα: Ντίας – Αμάντο, Ρεμπέλο, Κόστα, Σέισα (86′ Φιντάλγκο) – Ενσίνας, Ουτσέιμπε (81′ Καμεϊράο) – Φαρία (74′ Αμάνι), Αραούζο (74′ Ναζαρέτ), Λακάς – Σομπρίνιο (81′ Περέιρα Βαρέλα).