Οι νέοι του Ολυμπιακού 1-1 με την Τότεναμ

Οι νέοι του Ολυμπιακού αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Τότεναμ, έχοντας μάλιστα και δοκάρι τρία λεπτά πριν από το τέλος.

Οι ερυθρόλευκοι κοίταξαν στα μάτια την πολύ ισχυρή ομάδα νέων της Τότεναμ και παρότι δέχθηκαν ψυχρολουσία και το 0-1 στην πρώτη ουσιαστικά φάση του αγώνα, κατάφεραν να πάρουν αποτέλεσμα (1-1) στην πρώτη αγωνιστική του Uefa Youth League.

Η Τότεναμ άνοιξε το σκορ στην πρώτη σημαντική φάση του ματς με τον Πάροτ (10’, 0-1), όμως οι ερυθρόλευκοι πήραν τα ηνία του ματς και έψαξαν αμέσως την ισοφάριση.

Ο Σουρλής είχε την πρώτη σημαντική στιγμή (16’) για τους γηπεδούχους, που έκαναν το 1-1 με τον Φέκκά, έπειτα από κλέψιμο και όμορφη ασίστ του Βοΐλη.

Ο Τζολάκης κράτησε το 1-1 με σπουδαία απόκρουση σε προσπάθεια του Κλαρκ (35’), ενώ η επανάληψη ξεκίνησε με νέα μεγάλη ευκαιρία του Αρσενίδη (48’), ο οποίος απέτυχε να δώσει προβάδισμα.

Παρότι η Τότεναμ ανέκτησε την εδαφική υπεροχή, δεν κατάφερε να φτάσει σε κάποια μεγάλη στιγμή, με τον Ολυμπιακό να έχει την μεγάλη ευκαιρία να «κλέψει» το ματς, όταν τρία λεπτά πριν το τέλος, το σουτ του Μπουλάρι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των Λονδρέζων.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με τους: Τζολάκη, Ντουμάνη, Μαρτίνη, Γκοτζαμανίδη, Μπέλιτς, Νεοφυτίδη, Νικολή, Σουρλή, Φέκκα, Κατσαβάκη (46’ Αρσενίδη), Βοΐλη (65’ Μπουλάρι)