Οι Νορβηγοί της Μπόντο Γκλιμτ διέσυραν 6-1 την Ρόμα του Μουρίνιο

Ονειρική η Μπόντο Γκλιμτ διέσυρε με σκορ 6-1 τη Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο στην τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League.

Η νορβηγική ομάδα βρήκε σε τραγική μέρα τους Ρωμαίους και ήταν καταιγιστική, πανηγυρίζοντας την εντυπωσιακή νίκη που την ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας του τρίτου ομίλου.

Το πρώτο ημίχρονο η Μπόντο Γκλιμτ προηγήθηκε στο 8’ και έκανε το 2-0 στο 20’, με τη Ρόμα να μειώνει στο 28’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς πήρε φωτιά, με το 3-1 να γίνεται στο 52’ και ένα «τρελό» δεκάλεπτο, από το 70’ ως το 80’ να διαμορφώνει το τελικό 6-1.

Γ’ όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Μπόντο Γκλιμτ-Ρόμα 6-1

(8’,52’ Μπόθεϊμ,20’ Μπεργκ, 71’, 80’ Σόλμπακεν, 78’ Πελεγκρίνο – 28’ Πέρεζ)

Ζ’ όμιλος:

Σε μπελάδες μπήκε η Τότεναμ, που ηττήθηκε 1-0 από τη Φίτεσε στην Ολλανδία και έπεσε στην τρίτη θέση του έβδομου ομίλου, με τους Ολλανδούς να ανεβαίνουν στη δεύτερη και τη Ρεν (που κέρδισε 2-1 τη Μούρα) να σκαρφαλώνει στην κορυφή.

Μούρα-Ρεν 1-2

(20’ Λότριτς – 17’ πεν. Γκιρασί, 41’ Λαμπόρντ)

Β’ όμιλος:

Μοιρασιά με δύο χαμένους στην Κύπρο, όπου έμειναν στο 2-2 Ανόρθωση και Φλόρα. Η κυπριακή ομάδα προηγήθηκε νωρίς αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της. Ο βαθμός δεν αφήνει καμία από τις δύο ευχαριστημένες, καθώς αμφότερες παραμένουν έξι βαθμούς μακριά από τις δύο προνομιούχες θέσεις.

Η 3η αγωνιστική:

Ανόρθωση-Φλόρα 2-2

(25’, Ντέλετιτς, 28’ Πόποβιτς – 38’, 79’ Σαπίνεν)

Α’ όμιλος

Με ευρείες νίκες παραμένουν στις πρώτες θέσεις του Α’ ομίλου η ΛΑΣΚ και η Μακάμπι. Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, οι Ισραηλινοί διέλυσαν με 5-0 την Ελσίνκι, ενώ οι Αυστριακοί επιβλήθηκαν 3-0 της Αλασκέρτ στην Αρμενία.

Ελσίνκι-Μακάμπι Τελ Αβίβ 0-5

(29’, 60’ Κανιτσόφσκι, 49’ αυτ. Πέριτσα, 87’πεν. Σαμπορίτ, 90+4’ Σαμίρ)

Αλασκέρτ-ΛΑΣΚ 0-3

(35’ Χονγκ, 68’ Γκοϊγκίνγκερ, 90+2’ Μίχορλ)

Ε’ όμιλος

Η Φέγενορντ, επιβλήθηκε 3-1 της Ουνιόν Βερολίνου και την κρατάει μακριά από το όνειρο της πρόκρισης. Με ένα γρήγορο (24’) γκολ η Μακάμπι Χάιφα πήρε το τρίποντο απέναντι στη Σλάβια Πράγας και ανέβηκε στη δεύτερη θέση.

Φέγενορντ-Ουνιόν Βερολίνου 3-1

(11’ Γιάχανμπακς, 29’ Λίνσεν, 76’ Σινιστέρα – 35’ Αβονίγι)

Η’ όμιλος:

Το αήττητο σερί της συνεχίζει και η Καραμπάκ που λύγισε στο φινάλε με σκορ 2-1 την Καϊράτ Αλμάτι. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 79’ και να κάνουν την ολική ανατροπή στο 91’.

Καραμπάκ- Καϊράτ Αλμάτι 2-1

(79’ Σεϊντάγεφ, 91’ Χασεΐνοφ – 10’ Καντέ)