Όλα στο… πράσινο για τον ασταμάτητο Παναθηναϊκό που νίκησε 1-0 και τον Άρη

Όλα στο… πράσινο. Ο Παναθηναϊκός δεν φαίνεται να σταματάει πουθενά, καθώς κυνήγησε μέχρι τέλους το ματς με τον Άρη και στο 92΄ ο Σπόραρ πέτυχε το γκολ που του χάρισε ακόμη τρεις βαθμούς. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έχει το απόλυτο σε εννέα αγωνιστικές και βρίσκεται 10 βαθμούς μπροστά απ’ τον Ολυμπιακό, 11 απ’ τον ΠΑΟΚ και μόνο η ΑΕΚ μπορεί να περιορίσει αύριο στους 6 την διαφορά από την κορυφή.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μόλις στο 2’ κατέγραψε την πρώτη του επικίνδυνη φάση, με τον Μπερνάρ να στρώνει στον Τσέριν που σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Φαμπιάνο και πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, καταλήγοντας κόρνερ.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν για ένα γρήγορο γκολ, με τον Παλάσιος να φεύγει από δεξιά στην αντεπίθεση, να σεντράρει παράλληλα στην περιοχή στον Ιωαννίδη που πλασάρει στην κίνηση στέλνοντας τη μπάλα άουτ, στο 9’.

Τρία λεπτά μετά, από ωραία κάθετη του Τσέριν στο χώρο στον Χουάνκαρ, εκείνος γύρισε συρτά στην περιοχή, ο Μπερνάρ «άδειασε» εκπληκτικά τον Νταμπό και πλάσαρε για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Κουέστα!

Αφού δεν δέχτηκε κάποιο γκολ, ο Άρης όχι μόνο κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση μέσα σε δύο λεπτά, αλλά είχε κι αυτός δύο σπουδαίες φάσεις για να κάνει το 0-1…

Ο Σάντσες έχασε τη μπάλα, ο Ιτούρμπε μπήκε στην περιοχή και σούταρε, με τον Σένκεφελεντ να βάζει την κόντρα και διώχνει σε κόρνερ, στο 15’.

Ο ίδιος παίκτης βρέθηκε στο 17’ αφύλαχτος στην αντίπαλη περιοχή, αντί να πασάρει στον Ζερβινιό επέλεξε να σουτάρει από αριστερά, με τον Μπρινιόλι να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο Βέρμπιτς πήγε να βάλει το γκολ της σεζόν, στο 22ο λεπτό, όταν από τη σέντρα του Σάντσες από δεξιά έκανε το «ψαλιδάκι» έξω από τη μικρή περιοχή, αλλά αστόχησε… οριακά!

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη φάση του πρώτου 45λεπτου, καθώς, με τον Μπερνάρ καλά κλεισμένο αλλά και τους φιλοξενούμενους να οπισθοχωρούν αμυνόμενοι έξω από την περιοχή τους, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει διαδρόμους για να απειλήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς πήγε να γίνει ροντέο, μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα του Ετέμπο στον Βέρμπιτς, με τον Πέρεθ να σπρώχνει τον Ιτούρμπε, τον Ιτούρμπε να απωθεί τον Ισπανό και τους παίκτες των δύο ομάδων να γίνονται μαλλιά κουβάρια.

Στο 67’, μετά από σύγχυση στην άμυνα του Άρη από σέντρα του Χουάνκαρ, ο Μπερνάρ πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε στον Ενκουλού και κατέληξε στα δίχτυα προκαλώντας πανδαιμόνιο στη Λεωφόρο.

Ο διαιτητής πήγε στο VAR και κατόπιν το ακύρωσε το γκολ για επιθετικό φάουλ του Βέρμπιτς.

Στο 79’ ο Μπερνάρ εκτέλεσε κόρνερ, ωστόσο η κεφαλιά του Βέρμπιτς πέρασε άουτ.

Στην επόμενη φάση ο Γιοβάνοβιτς έριξε στη μάχη τον Αϊτόρ όμως αυτός τραυματίστηκε στο γόνατο σε μία ανύποπτη στιγμή δύο λεπτά αργότερα κι έγινε αλλαγή στην αλλαγή.

Ώσπου στο 92’ ο Βέρμπιτς εκτέλεσε άψογα φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Σπόραρ με καρφωτή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ με τη Λεωφόρο να παίρνει… φωτιά!

Τρία λεπτά αργότερα, ο Πάλμα αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για «δολοφονικό» μαρκάρισμα με τις τάπες στον Τσόκαϊ.

Ο Νίκολα Νταμπάνοβιτς από το Μαυροβούνιο είχε να διαχειριστεί πολλές δύσκολες φάσεις. Χαρίστηκε στον Ιτούρμπε, ενώ ακύρωσε το αυτογκόλ του Ενκουλού αφού είδε τη φάση στο VAR σε μία άκρως αμφισβητούμενη φάση.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Τσέριν, Μπερνάρ (79′ Τσόκαϊ), Παλάσιος (79′ Αϊτόρ, λ.τ. 83′ Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης (63′ Σπόραρ), Βέρμπιτς.

Αρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάγιο, Ενκουλού, Φαμπιάνο, Μαζικού, Ετέμπο, Νταμπό, Εμπακατά (80′ Ντιόπ), Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε (63′ Γκρέι), Ζερβινιό (63′ Πάλμα).