Ολοκλήρωσε χωρίς νίκη την περιοδεία στις ΗΠΑ η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ είναι η σημερινή πρωταθλήτρια Ευρώπης, αλλά στη φετινή προετοιμασία της τελείωσε χωρίς νίκη την περιοδεία της στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής.

Στο τελευταίο φιλικό, τα ξημερώματα της Πέμπτης, έμεινε στο ισόπαλο 2-2 απέναντι στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας κι κέπειτα από τρία παιχνίδια ολοκλήρωσε δίχως θετικό αποτέλεσμα το καλοκαιρινό της tour στις ΗΠΑ.

Προηγήθηκε η ισοπαλ΄ια 2-2 με την Μπορούσια Ντόρτμουντ και η ήττα με 2-1 από τη Σεβίλλη.

Τα ξημερώματα οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με το μακρινό σουτ του Μπρούνο Φερνάντος το οποίο υπολόγισε τελείως λάθος ο Μινιολέ κι έκανε γκάφα για το 1-0.

Οι παίκτες του Κλοπ αντέδρασαν και αφού στο 20′ ο Οριγκί ισοφάρισε, ο Βαϊνάλντουμ έκανε το 2-1 λίγο πριν φύγει το ημίχρονο.  Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Γουέντελ με δεξί πλασέ.

Ντεμπούτο στο 89ο λεπτό έκανε ο νεαρός αμυντικός Φαν ντεν Μπεργκ, που πήρε λίγο χρόνο από τον Γιούργκεν Κλοπ στην πρώτη του εμφάνιση με το ανδρικό τμήμα του συλλόγου του Μέρσεϊσαϊντ…