Ολυμπιακός – Μίλαν 3-0

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό του Μίτσελ, νίκη 3-0 επί της Μίλαν στην πρεμιέρα του International Champions Cup και έδειξε πως βρίσκεται στον σωστό… δρόμο για τη νέα χρονιά.

Οι «ερυθρόλευκοι», με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά που χρειάστηκαν για να βρουν τα… πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, παρουσίασαν εξαιρετικό θέαμα, έχοντας ως κινητήριους μοχλούς τους Ντομίνγκεζ και Κασάμι στον άξονα και τους Ντοσεβί και Μαζουάκου στα άκρα. Ο «Τσόρι» άνοιξε το σκορ στο 17’ για τους Πειραιώτες, ο Διαμαντάκος στο 49’ διπλασίασε τα τέρματα και στο 78’ ο Μπουχαλάκης έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα με μια απίστευτη γκολάρα έξω από την περιοχή για το 3-0 των Πρωταθλητών Ελλάδας.

Τα πλάνα του Μίτσελ

Με έξι νέους παίκτες στην αρχική ενδεκάδα άρχισε τον αγώνα απέναντι στους «ροσονέρι» ο Μίτσελ. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια, έχοντας στα δεξιά τον Ελαμπντελαουί και ο Μαζουάκου κάλυψε το αριστερό άκρο, ενώ οι Μανωλάς και Αμπιντάλ ήταν στο κέντρο της άμυνας. Στην μεσαία γραμμή, ο Σάμαρης ήταν ο αμυντικός μέσος, έχοντας πιο μπροστά του τους Ντομίνγκεζ και Κασάμι, ενώ ο Φουστέρ ήταν στα αριστερά, στα δεξιά ο Ντοσεβί και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Παπάζογλου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Ιταλοί ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα, αλλά ο Ρομπέρτο στο 4’ ενήργησε σωστά στο σουτ του Ελ Σαραουί και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει τα… πατήματά του και όσο περνούσε ο χρόνος γινόταν όλο και καλύτερος, πατώντας περισσότερο στο… μισό της Μίλαν.

Μάλιστα, στο 9’ οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν με αξιώσεις στα αντίπαλα καλά, κυρίως έπειτα από την εξαιρετική κάθετη του Ντομίνγκεζ στον Παπάζογλου, όπως ο Έλληνας επιθετικός καθυστέρησε και όταν θέλησε να βρει τους συμπαίκτες του, η πάσα του δεν ήταν σωστή. Ο Ολυμπιακός έδειχνε πιο ψύχραιμος στα επόμενα λεπτά και έβγαινε με ωραίες εναλλαγές στην επίθεση. Από μία εξαιρετική συνεργασία του «Τσόρι» με τον Ντοσεβί ήρθε το πρώτο γκολ για τους «ερυθρόλευκους».

Ήταν το 17ο λεπτό, όταν ο Αργεντίνος βρήκε στα δεξιά τον Ντοσεβί, αυτός έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και προς τα… πίσω και ο έμπειρος Λατίνος με δυνατό σουτ, ουσιαστικά χωρίς… πίεση, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Γκάμπριελ για το 1-0 του Ολυμπιακού, ο οποίος στο 24’ απείλησε και πάλι με τον Φουστέρ, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ, στο 38’ με το σουτ του Μαζουάκου, που έδιωξε ο Γκάμπριελ, ενώ η κεφαλιά του Παπάζογλου στο επόμενο λεπτό δεν κατέληξε στην εστία, ελέω… Πόλι.

Αλλαγές από Μίτσελ, ίδια… εικόνα

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο τεχνικός ηγέτης των Πρωταθλητών Ελλάδας θέλησε να δοκιμάσει κι άλλους ποδοσφαιριστές, με τους Αυλωνίτη, Μανιάτη, Χολέμπας και Διαμαντάκο να παίρνουν τις θέσεις των Μανωλά, Σάμαρη, Φουστέρ και Παπάζογλου, αντίστοιχα. Οι αλλαγές έφεραν τον Χολέμπας στο αριστερό άκρο της άμυνας και ο Μαζουάκου πέρασε πιο μπροστά σε ρόλο εξτρέμ, όπου έδειξε κι εκεί πολύ καλά στοιχεία.

Μάλιστα, από δική του ασίστ, ο Διαμαντάκος στο 49’ διπλασίασε τα τέρματα του Ολυμπιακού, με ωραίο πλασέ στην κίνηση. Το δεύτερο γκολ των «ερυθρόλευκων» έδωσε άλλο… αέρα στο «συγκρότημα» του Μίτσελ, όπου πατούσε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και απειλήθηκε ουσιαστικά μόνο στην φάση του 55ου λεπτού, όταν ο Σαπονάρα έκανε το πλασαριστό σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας ήταν αυτοί που ήταν καλύτεροι στο χορτάρι του γηπέδου του Τορόντο και δημιούργησαν τις καλύτερες φάσεις, όταν στο 57’ όταν ο Διαμαντάκος βρήκε τον Ντοσεβί, ο τελευταίος έφυγε στην κόντρα, αλλά το σουτ που έκανε κόντραρε στον Μπονέρα και πέρασε κόρνερ.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Μίτσελ προχώρησε και πάλι σε τρεις αλλαγές. Εκτός αγωνιστικού χώρου πέρασαν οι Αμπιντάλ, Ντομίνγκεζ και Ντοσεβί με τους Σιόβα, Σαβιόλα και Κολοβό να τους αντικαθιστούν. Οι πολλές αλλαγές, όπως είναι εύκολα αντιληπτό, έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην εικόνα του αγώνα, καθώς ο ρυθμός έπεσε.

Η Μίλαν προσπάθησε να βγει στην επίθεση και να απειλήσει, αλλά η κατοχή που είχε ήταν… ανούσια, με τον Ολυμπιακό να δείχνει πιο απειλητικός, κυρίως στις περιπτώσεις που έβγαινε στην κόντρα. Μάλιστα, στο 78’ ο νεοεισελθών Ανδρέας Μπουχαλάκης έβαλε το… κερασάκι στην… τούρτα με μία απίστευτη γκολάρα. Ο νεαρός μέσος πήρε την μπάλ στην μεσαία γραμμή και με κεραυνό με εξωτερικό φάλτσο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των «ροσονέρι» για το τελικό 3-0.