Ολυμπιακός: Μονοδιάστατος στο γκολ, σκοράρουν μόνο Ελ Αραμπί, Χασάν

Ο Ολυμπιακός μπορεί να κέρδισε έστω και δύσκολα 2-0 τον Απόλλωνα, μπορεί ο Χασάν να πέτυχε δυο γκολ και ο Ελ Αραμπί να είναι κλασικός σκόρερ, αλλά γεννάται ένα ερώτημα: Ποιοι άλλοι παίκτες του Ολυμπιακού στέλνουν την μπάλα στα δίκτυα;

Ο Χασάν τα πάει περίφημα, με τέσσερα γκολ σε οκτώ ματς και δυο ασίστ. Ο Ελ Αραμπί έει πετύχει έξι γκολ σε εννέα αγώνες. Όλα καλά, αλλά οι υπόλοιποι μεσοεπιθετικοί;

Ο Βαλμπουενά πέτυχε γκολ με πέναλτι εναντίον της Ομόνοιας στους προκριματικούς του Champions League. Στο ματς κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης σκόραρε δυο φορές ο Μασούρας (είχε και ασίστ στον Χασάν (με τον Απόλλωνα) και μία ο Φορτούνης. Εναντίον του Παναιτωλικού πέτυχε γκολ κι ο Καφού (που έφυγε), σύνολο, πέντε.

Στα ματς του πρωταθλήματος ο Ελ Αραμπί σε πέντε ματς και 339 λεπτά έβαλε ισάριθμα γκολ. Ο Χασάν σε πέντε ματς τρία γκολ σε 253 λεπτά κι ο Μασούρας δυο γκολ σε τέσσερις αγώνες και 187 λεπτά.

Ο Πέδρο Μαρτίνς θα λύσει το πρόβλημα αυτό με την είσοδο του Μπρουμά στον αγωνιστικό χώρο; Στο «Καραϊσκάκης» και σε ματς Champions League, μπορεί. Εκτός έδρας, δύσκολο.

Στα εκτός έδρας ματς, ο Μαρτίνς χρησιμοποιηθεί στα άκρα τον Ραντζέλοβιτς και τον Μασούρα, επειδή γυρίζουν και μαρκάρουν.

Όταν ο Ολυμπιακός έπαιζε 4-3-3 και τον Βαλμπουενά στα άκρα, είχε προβλήματα ο Ολυμπιακός.

Διότι μπορεί ο Γάλλος να είναι μεγάλος και τρανός στην επίθεση με τις ασίστ κυρίως, αλλά αμυντικά θέλει τον Καμαρά από πίσω για βοήθειες.

Ποιος, λοιπόν, πέραν των δυο σέντερ φορ; Ο Μπουχαλάκης και ο Εμβιλά, δύσκολο. Ο Καμαρά εξαπολύει «κεραυνούς», αλλά δεν θεωρείται ότι μπορεί ο Μαρτίνς να του εμπιστευτεί την υπόθεση – γκολ.

Ο Λοβέρα μπορεί να αναστατώσει με τις ντρίμπλες του τις αντίπαλες άμυνες, αλλά δεν είναι σκόρερ, είναι περισσότερος δημιουργός.