Σε τέτοια ματς δεν ασχολείται κανένας με το σκορ. Ούτε καν με την εμφάνιση των ποδοσφαιριστών. Ήταν ένα ξεχωριστό φιλικό ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Σαχτάρ Ντόνετσκ στο Καραϊσκάκη.

Το τελικό 1-0 με το γκολ του Τικίνιο στο 22’ δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, γιατί στην πραγματικότητα «σκόραραν» και οι δύο ομάδες εναντίον του πολέμου στην Ουκρανία.

Σε μία συγκινησιακά φορτισμένη βραδιά, η Σαχτάρ αποφάσισε να ξεκινήσει από το Καραϊσκάκη το δικό της τουρ σε Ευρώπη και Αμερική, έτσι ώστε να στείλει μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση για να σταματήσει ο πόλεμος. Ένα παγκόσμιο μήνυμα Ειρήνης!

Στο αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι, ήταν ευκαιρία για τον Πέδρο Μαρτίνς να δώσει χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που ίσως να μην ξαναβρούν έως το τέλος της σεζόν.

Όπως για παράδειγμα στον Πιερ Κούντε που επανεμφανίστηκε μετά από καιρό. Επίσης, στο αρχικό σχήμα βρέθηκε ο Φορτούνης, ο οποίος τέσταρε τις αντοχές του και τις δυνάμεις του ενόψει Λεωφόρου, αλλά και ο Κρίστινσον που αντικατέστησε τον Βατσλίκ (έμεινε εκτός αποστολής). Κατά τ’ άλλα, η ενδεκάδα των Πειραιωτών (4-2-3-1) αποτελούταν από τους Κρίστινσον – Βρουσάι, Μανωλά, Αβραάμ, Ρέαμπτσιουκ – Μπουχαλάκη, Κούντε – Μασούρα, Βαλμπουενά, Φορτούνη – Τικίνιο.

Μετά τα πρώτα 10 αναγνωριστικά λεπτά, ο Ολυμπιακός άρχισε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και έχοντας ορεξάτο τον Φορτούνη, αλλά και τον Βαλμπουενά (άλλαζαν αρκετές φορές θέσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα, πηγαίνοντας πότε ο ένας αριστερά, πότε ο άλλος πίσω από τον Τικίνιο και αντίστροφα), απείλησε αρχικά στο 13’ με ένα σουτ του Θεσσαλού χαφ που πέρασε ξυστά άουτ και κατάφερε να βρει δίχτυα στο 22’ με τον Τικίνιο, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ έπειτα από κεφαλιά του Μασούρα που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Από εκείνο το σημείο και μετά η Σαχτάρ ισορρόπησε το παιχνίδι, έψαξε με τη σειρά της το γκολ, αλλά είτε είχε κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια, είτε έβρισκε απέναντί της τον πολύ σταθερό κάτω από τα δοκάρια, Όγκμουντουρ Κρίστινσον. Ο Ισλανδός είπε όχι σε σουτ του Μπουλέζα στο 34’, ενώ τρία λεπτά νωρίτερα είδε την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια σε σουτ του Στάσιουκ. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός προσπάθησε με κάποιες εμπνεύσεις του Φορτούνη και του Βαλμπουενά να βάλουν δύσκολα στον Τρούμπιν, αλλά τις τελικές είχαν οι Ουκρανοί. Αρχικά με το σουτ του Μούντρικ που μπλόκαρε ο Κρίστινσον στο 36’ και το σουτ του ίδιου παίκτη στο 45’ που έφυγε ψηλά άουτ.

Πιο «ζωηρό» ήταν το δεύτερο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες, που είχαν τις στιγμές τους για να σκοράρουν. Αρκετές στιγμές για την ακρίβεια… Φιλικό ήταν άλλωστε, οπότε ήταν απολύτως φυσιολογικό να μην είναι και τόσο πιεστικά τα μαρκαρίσματα. Ο Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε σχεδόν όλη την ενδεκάδα (πλην των Κρίστινσον και Τικίνιο), τοποθετώντας μεταξύ άλλων σε ρόλο αριστερού μπακ τον Παπέ Σισέ. Επίσης, επανεμφάνισε και τον Ονιεκούρου μετά τη γιούχα με την Αταλάντα. Από τους νεοεισελθόντες εκείνοι που έδειξαν διάθεση ήταν οι Σισέ και Ρόνι Λόπες. Μάλιστα ο δεύτερος είχε και δύο καλές στιγμές σε δύο λεπτά (68’-69’). Το πρώτο σουτ έφυγε λίγο άουτ, το δεύτερο μπλόκαρε ο γκολκίπερ της Σαχτάρ. Νωρίτερα οι Ουκρανοί είχαν τις στιγμές τους με τους Μπονταρένκο (49’) και Στεπανένκο (60’). Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους φιλοξενούμενους στο 75’, όταν ο Καπίνους σέντραρε από τα δεξιά και ο Μούντρικ ανενόχλητος με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρίστινσον (90’ Καραργύρης), Βρουσάι (46’ Λαλά), Μανωλάς (46’ Παπασταθόπουλος), Παπαδόπουλος (46’ Μπα), Ρέαμπτσιουκ (46’ Σισέ), Κούντε (46’ Μαντί Καμαρά), Μπουχαλάκης (28’ λ.τρ. Αγκιμπού), Μασούρας (46’ Ονιεκούρου), Βαλμπουενά (46’ Καρβάλιο), Φορτούνης (46’ Λόπες), Τικίνιο.

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ: Τρούμπιν, Κονόπλια (24’ λ.τρ. Στάσιουκ), Στεπανένκο, Μούντρικ, Μπόριατσουκ (67’ Καπίνους), Μπουλέζα, Μίσνοφ (87’ Τσεκ), Μπόνταρ, Τοπάλοφ (67’ Σόστακ), Μπονταρένκο (79’ Κρίσκιφ), Ματβιένκο.