Όρθια η Λαμία συνεχίζει το σερί 0-0 στα Γιάννινα

Όρθια και στους Ζωσιμάδες έμεινε η Λαμία. Η ομάδα του Μάκη Χάβου διατηρήθηκε για έκτη αγωνιστική αήττητη. Αυτή τη φορά πήρε ισοπαλία 0-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα που έχει να γευτεί τη χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα από τις 22 Σεπτεμβρίου όταν είχε κερδίσει τον Άρη.

Η ομάδα της Φθιώτιδας μετράει δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες στα τελευταία έξι ματς, έχοντας χάσει για τελευταία φορά στις 16 Σεπτεμβρίου από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Έφθασε έτσι τους 10 βαθμούς στην 10η θέση, ενώ ο ΠΑΣ περιορίζεται στους επτά.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πιο καλή στιγμή τους για γκολ με τον Αθανασιάδη στο 28΄και οι φιλοξενούμενοι με τον Καραμάνο στο 21΄. Το α΄ ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες να έχουν από μία μεγάλη ευκαιρία για γκολ, από πέντε τελικές προσπάθειες έκαστος και μοιρασμένη κατοχή μπάλας (49% ΠΑΣ – 51% Λαμία).

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισε να κυλά το παιχνίδι και με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες είχαν λίγες καλές στιγμές αναζητώντας το γκολ που θα τους έδινε ρόλο οδηγού στο παιχνίδι.

Μετά το 70΄ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τις δύο ομάδες να δίνουν το βάρος τους περισσότερο στη διατήρηση του μηδέν στην εστία τους, παρά στο πως θα καταφέρουν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα με αποτέλεσμα η «λευκή» ισοπαλία να… κλειδώσει το παιχνίδι.

Καλή η διαιτησία του Αριστοτέλη Διαμαντόπουλου(Αρκαδίας).

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Τσικάρσκι, Βιδάλ (26’ Κάστρο), Σιόντης (70’ Νικολιάς), Λίλα, Ντόλοβατς, Αθανασιάδης, Μυστακίδης (62’ Ξύδας).

Λαμία: Σαράνοφ (89’ Μελίσσας), Βασιλαντωνόπουλος, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Βάντερσον, Σκόνδρας, Δημούτσος, Καραμάνος (92’ Ασίγμπα), Μπερτόλιο, Επστάιν (77’ Ρόμανιτς), Μπαράλες.