Όρθιος ο Ολυμπιακός με 10 παίκτες από το 73΄, απέναντι στη Μπέτις(0-0)

Όρθιος με 10 παίκτες από το 73΄ λόγω της αποβολής του Τσιμίκα στάθηκε ο  Ολυμπιακός στο γήπεδο Καραϊσκάκη απέναντι  στην Μπέτις (0-0) που είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά όχι τις ευκαιρίες των Πειραιωτών.

Ο Ολυμπιακός άγγιξε το γκολ με Φετφατζίδη, Χασάν και Ποντένσε για να μπει με νίκη στην περιπέτεια των ομίλων του Europa League, αλλά και ο ένας βαθμός στο σακούλι ίσως αποδειχθεί πολύτιμος.

Ο Μαρτίνς επέλεξε να κρατήσει ξανά βασικό τον Μπουχαλάκη στο κέντρο δίπλα στον Καμαρά. Επίσης να βάλει στο αρχικό σχήμα τους Φετφατζίδη και Χασάν. Η διάταξη: Γιαννιώτης κίπερ, άμυνα με Ομάρ, Βούκοβιτς, Μεριά και Τσιμίκα, άξονα με Καμαρά και Μπουχαλάκη, επιτελικό τον Φορτούνη, άκρα με Ποντένσε και Φετφατζίδη και φορ τον Χασάν.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς ήταν από τους Ισπανούς. Στο 14΄ η Μπέτις έβγαλε μία γρήγορη επίθεση όπου ο Λο Σέλσο κόπηκε στο… τσακ από τον Τσιμίκα σε τετ α τετ που έβγαινε με τον Γιαννιώτη.

Στο 23′ πήγε να βγει μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό με τον Χασάν να χάνει τετ α τετ μετά από βολέ του Γιαννιώτη και κακή τοποθέτηση του κίπερ Ρόμπλες. Ο Αιγύπτιος είχε βγει μπροστά, έβαλε κόντρα στην μπάλα και έβγαλε μία φάση όπου θα μπορούσε να είχε σκοράρει.

Βλέποντας πως ο Μπουχαλάκης δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στον ρυθμό του αγώνα και είχε θέμα στον άξονα στο 35′ ο Μαρτίνς έβαλε στον αγώνα τον Νάτχο. Επίσης άλλαξαν πλευρές Ποντένσε και Φετφατζίδης.

Στο 41ο λεπτό ο Φορτούνης πίεσε και έκλεψε την μπάλα για να τροφοδοτήσει τον Ποντένσε που δεν μπόρεσε να… νικήσει από κοντά τον πορτιέρο της Μπέτις και στην συνέχεια ήρθε ο Χασάν για να χάσει επίσης από κοντά μεγάλη ευκαιρία για να βρει δίχτυα.  Στο 51ο λεπτό από κλέψιμο του Καμαρά μετά από πίεση η μπάλα έφτασε στον Φετφατζίδη που απέναντι από τον Ρόμπλες δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 52′ η Μπέτις απείλησε ξανά από μπαλιά του Χοακίν. Στο 55′ ο Ομάρ έκανε ένα τρομερό κόψιμο σε τετ α τετ των  Ισπανών που βγήκε όμως από λανθασμένη μη υπόδειξη οφσάιντ.

Στο 61ο λεπτό μετά από λάθος του Βούκοβιτς που έστειλε την μπάλα πάνω στον Λεόν ο άσος της Μπέτις τον απέφυγε και σούταρε για να αποκρούσει με τα πόδια ο Γιαννιώτης εξαιρετικά. Το βασικό ζήτημα του Ολυμπιακού παρέμενε το ότι δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα αρκετά στα πόδια του για να δημιουργήσει ανάλογα. Στο 71ο λεπτό ο Λάζαρος πήρε την θέση του Φετφατζίδη.

Στο 73′ ο Τσιμίκας είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ και έτσι ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα. Η πίεση της Μπέτις αυξήθηκε στο διάστημα αυτό χωρίς όμως αντίκρισμα με τον Σανάμπρια πάντως να έχει μία καλή στιγμή λίγο πριν το τέλος.

Οι δύο γκολκίπερ Γιαννιώτης και Ρόμπλες ήταν οι κορυφαίοι της αναμέτρησης, ενώ από

τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν ακόμη οι Ομάρ και Βούκοβιτς. Για την Μπέτις τρομερή η ποιότητα του Χοακίν που παρότι τα χρόνια έχουν περάσει έδειξε ότι μπορεί να κάνει διαφορά μεσοεπιθετικά.

Η διαιτησία του Στεφάνσκι είχε λάθη και σε φάουλ και κάρτες σε φάσεις σε βάρος του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες γενικά έχουν αρκετά παράπονα ενώ στο 2ο μέρος ζήτησαν δύο πέναλτι. Οι δύο κίτρινες πάνω στον Τσιμίκα έδειξαν να είναι σωστές.

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης, Ομάρ, Τσιμίκας, Μεριά, Βούκοβιτς, Καμαρά, Μπουχαλάκης (35′ Νάτχο), Φορτούνης, Φετφατζίδης (71′ Λάζαρος), Ποντένσε (80′ Τοροσίδης) και Χασάν.

Μπέτις: Ρόμπλες, Χάβι Γκαρθία, Σέρχιο Λεόν (72′ Κανάλες), Τέγιο, Σίντνεϊ, Μορόν, Χοακίν (81′ Σανάμπρια), Κουαρδάδο, Μπαραγκάν, Λο Σέλσο (83′ Ινούι) και Μαντί.