Όρθιος ο Παναθηναϊκός στην «Οpap-Arena» πήρε 0-0 απ’ την ΑΕΚ κι έμεινε στην κορυφή

Ο Μαυροβούνιος ρέφερι Νταμπάνοβις και ο Πορτογάλος VARίστας Εστέβες τα έκαναν θάλασσα κι εξέθεσαν την ΕΠΟ

Ο Παναθηναϊκός στάθηκε όρθιος στην καυτή «Αγιά Σοφιά – OPAP Arena», πήρε το ισόπαλο 0-0 απ’ την ΑΕΚ και κρατήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Το ντέρμπι μπορεί να μην είχε γκολ, αλλά το πάθος, οι φάσεις και η ένταση που υπήρχε διατήρησαν στο έπακρο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Η Ένωση παρέμεινε δυο πόντους πίσω απ’ το «τριφύλλι» αλλά νιώθει καυτή την ανάσα του Ολυμπιακού που είναι τρίτος έναν βαθμό πίσω της.

Δυστυχώς το χειρότερο αποτύπωμα στην αναμέτρηση, το αφήνει η ΕΠΟ, καθώς έφερε έναν διαιτητή και έναν VARίστα που σε κάνουν να τραβάς τα μαλλιά σου με τα πεπραγμένα τους. Με τέτοιες επιλογές είναι αμφίβολο αν θα τελειώσουν τα play offs.

Kεντρικό πρόσωπο ήταν ο… Μαυροβούνιος διαιτητής Νταμπάνοβιτς που ήταν εκτός αγώνα κι έκανε αρκετά παιδαριώδη λάθη, ενώ αστεία περίπτωση αποδείχθηκε και ο Πορτογάλος Μπρούνο Εστέβες.

Αν μάλιστα στο τέλος λαμβανόταν απόφαση που θα προσέφερε στο πιάτο το ντέρμπι στην ΑΕΚ, θα είχαμε σημαντικές εξελίξεις. Ήταν η φάση του 90+10’, όταν ο Νταμπάνοβιτς έδωσε αρχικά πέναλτι σε διεκδίκηση του Παλάσιος με τον Αραούχο, αλλά άλλαξε την απόφασή του για επιθετικό φάουλ του Σιμάνσκι στον Κώτσιρα, μετά από παρέμβαση του VARίστα. Αυτού που δεν διόρθωσε τις εγκληματικές αβλεψίες του Μαυροβούνιου, ο οποίος χάρισε τη δεύτερη κίτρινη στον Άμραμπατ για μαρκάρισμα με τα δύο πόδια στον Χουάνκαρ (32’) και στο 43’ όταν ο Μαροκινός σταμάτησε με το χέρι πάσα του Μπρινιόλι.

Ο ρέφερι και ο VARίστα πετούσαν αετό…

Ο Παναθηναϊκός φώναξε και για πέναλτι σε χέρι του Χατζισαφί το οποίο όμως κρίθηκε ότι βρίσκεται σε φυσική θέση από διαιτητές και VAR (36’).

Το ματς ξεκίνησε με αναγνωριστικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες, τον Παναθηναϊκό να πιέζει από το πρώτο λεπτό ψηλά για να δυσκολέψει την ΑΕΚ στη φάση της ανάπτυξης από την άμυνα και την Ένωση να πράττει το ίδιο μετά το πρώτο 15λεπτο.

Η πρώτη τελική προς την εστία έγινε στο 16’ με τον Αραούχο να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 18’ ο Μαντσίνι μπήκε στην περιοχή με ατομική ενέργεια αλλά δεν μπόρεσε να σουτάρει υπό την πίεση των Μήτογλου και Μακουντί.

Στο 26’ η ΑΕΚ βγήκε σε κατάσταση τρανζίσιον με τον Άμραμπατ, που τροφοδότησε ωραία τον Γκατσίνοβιτς στην απέναντι πλευρά, όμως ο Σέρβος πλάσαρε άστοχα.

Έξι λεπτά αργότερα ο διαιτητής Νταμπάνοβιτς χαρίστηκε στον Αμραμπατ τη δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα με τα δύο πόδια στον Χουάνκαρ (32’) και έπραξε ανάλογα στο 43’ όταν ο Μαροκινός σταμάτησε με το χέρι πάσα του Μπρινιόλι.

Στο αμέσως προηγούμενο λεπτό η Ένωση έχασε την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ρότα να αδειάζει τον Μάγκνουσον αλλά να πλασάρει άουτ με το αριστερό από το ύψος της μικρής περιοχής (42’), ενώ στο 41’ ο Μαντσίνι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα μισό μέτρο δίπλα από το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλμέιδα αντικατέστησε άμεσα τον Αμραμπατ με τον Τσούμπερ και ο ρυθμός έγινε για ένα δίλεπτο… φρενήρης.

Ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια τριπλή ευκαιρία στο 46’, με τον Αθανασιάδη να σώζει αρχικά σουτ του Μαντσίνι κι εν συνεχεία του Ιωαννίδη από το ύψος του πέναλτι και τον Τσέριν να πλασάρει άουτ από τα δέκα μέτρα!

Η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα και στο 47’ ο Μπρινιόλι παραχώρησε κόρνερ σε σουτ του Γιόνσον, ενώ ο ίδιος παίκτης, στην εξέλιξη της φάσης, είχε κεφαλιά άουτ από σέντρα του Χατζισαφί.

Στο 53’ ο Ιωαννίδης έκλεψε τη μπάλα από λάθος του Γιόνσον, αλλά ο Μήτογλου έκανε σωτήριο τάκλιν την ώρα του σουτ.

Ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς Μπερνάρ και Κλέινχεϊσλερ στο 65’ και πέντε λεπτά μετά ο Αλμέιδα τους Σιντιμπέ, Ελίασον και Μάνταλο, με το ντέρμπι να βρίσκεται στο όριο και να δείχνει ότι όποια ομάδα σκοράρει πρώτη θα πάρει και τη νίκη.

Στο 91’ ο Βέρμπιτς έδωσε στον Μπερνάρ κι αυτός έστρωσε στον Παλάσιος που σούταρε χωρίς δύναμη και ο Αθανασιάδης μπλόκαρε, ενώ στο 96’ ο Τσόκαϊ αποβλήθηκε σωστά με απευθείας κόκκινη για μαρκάρισμα με τις τάπες στον Πινέδα.

Ο Νικόλα Νταμπάνοβιτς από το Μαυροβούνιο είναι επικίνδυνος. Είναι απορίας άξιο πώς δεν έδειξε δεύτερη κίτρινη στον Άμπραμπατ σε δύο περιπτώσεις (32’, 43’), δεν είδε την απευθείας κόκκινη του Τσόκαϊ και χρειάστηκε ο VAR να τον φωνάξει, ενώ στο 90+10’ πήγε να τα τινάξει όλα δίνοντας αρχικά πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ και κατόπιν επιθετικό φάουλ πιθανώς κατόπιν ενημέρωσης από τους βοηθούς του που έγινε αποδεκτή από τον VAR.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα / 4-4-2): Αθανασιάδης, Ρότα (70’ Σιντιμπέ), Μακουντί (81’ Τζαβέλλας), Μήτογλου, Χατζισαφί, Αμπραμπατ (46’ Τσούμπερ), Σιμάνσκι, Γιόσον (70’ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (70’ Ελίασον), Πινέδα, Αραούχο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Τσέριν (65’ Μπερνάρ), Πέρεθ, Κουρμπέλης (88’ Τσόκαϊ), Παλάσιος, Ιωαννίδης (80’ Βέρμπιτς), Μαντσίνι (65’ Κλέινχεϊσλερ).