Όρθιος στη Νέα Σμύρνη ο ΟΦΗ (2-2)

Τον πρώτο του βαθμό με την επιστροφή του στη Σούπερ Λιγκ «τσίμπησε» ο ΟΦΗ στη Νέα Σμύρνη, όπου αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Πανιώνιο στο πιο θεαματικό ματς της πρεμιέρας του νέου πρωταθλήματος.

Οι Κρητικοί έβγαλαν… τσαμπουκά και παρ’ ότι βρέθηκαν γρήγορα πίσω στο σκορ, κατόρθωσαν μέσα σε 3 λεπτά να φέρουν τα πάνω… κάτω με τον Χουάν Νέιρα να σκοράρει δις (23’, 26’).

Οι Νεοσμυρνιώτες που είχαν πάρει προσωρινά το προβάδισμα με γκολ του Μασούρα στο 9ο λεπτό δεν το έβαλαν κάτω και κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν με τον νεαρό Σταυρόπουλο, ο οποίος διαμόρφωσε στο 44’ το τελικό 2-2.

Στο δεύτερο μέρος και οι δύο αντίπαλοι κυνήγησαν το τρίτο γκολ που θα τους χάριζε τη νίκη αλλά έμειναν με τις ευκαιρίες. Στο 80’ ο Μπανανά… κατάφερε να αστοχήσει προ κενής εστίας από τα 3 μέτρα, ενώ στο 88’ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων Μανοϊλοβιτς επενέβη εντυπωσιακά σε σουτ του Νέιρα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ανιγκό): Μανοΐλοβιτς, Κούρντι, Κότσιτς, Ντομίνγκες, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Κεϊτά, Κόρμπος (86′ Σαντί Αλί), Μασούρας (74′ Καμαρά), Σπιριντόνοβιτς (74′ Μανθάτης), Ντουρμισάι.

ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κουτσιανικούλης (83′ Ντίνας), Βουό, Πλατέλλας (83′ Σασί), Κομεσίδης, Παπαστεριανός, Μεγιάδο (63′ Κυριακίδης), Κοροβέσης, Νέιρα, Ποτουρίδης.