Όρθιος στο Ηράκλειο ο Ατρόμητος ισοφάρισε 2-2 στο 93’ με τον Γούτα

Όρθιος στο Ηράκλειο έμεινε ο Ατρόμητος, που ισοφάρισε τον ΟΦΗ στο 93΄  με τον Γούτα σε ένα σπουδαίο παιχνίδι με μεγάλες συγκινήσεις κι εναλλαγές του σκορ. Η ομάδα του Περιστερίου που βρέθηκε μέσα σε επτά λεπτά (49΄- 56΄ ) στο β΄ ημίχρονο να βρίσκεται με δύο… μπαλοθιές του κορυφαίου της αναμέτρησης Σαρδινέρο, από τον… παράδεισο του 0-1 στην «κόλαση» του 2-1, στάθηκε όρθια και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας με τον Γούτα στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Ο ΟΦΗ παρατάχθηκε στο γήπεδο με στόχο τη δεύτερη νίκη στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος, έπειτα από το «διπλό» στη Λαμία την περασμένη αγωνιστική. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Περιστερίου που έβγαλε αντίδραση στην Τούμπα και πήρε το «Χ» από τον ΠΑΟΚ, μετά την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από το Βόλο, αναζήτησε το πρώτο της τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στα πρώτα λεπτά και αναζήτησαν το γκολ. Με κινητήριους μοχλούς τους Ναμπί – Νέιρα – Σαρδινέρο η κρητική ομάδα κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του α΄ ημιχρόνου είχε την κατοχή της μπάλας (59% έναντι 41% του Ατρόμητου) και 9 τελικές προσπάθειες με πιο κλασική ευκαιρία το δοκάρι στο 41΄έπειτα από απευθείας χτύπημα φάουλ του Ναμπί.

Η ομάδα του Περιστερίου περιορίστηκε σε απόλυτα παθητικό ρόλο στο πρώτο 20λεπτο.

Η πρώτη τελική προσπάθεια για την ομάδα του Νταμίρ Κάναντι καταγράφηκε στο 23΄έπειτα από ένα σουτ του Χαρίση, ενώ ο ίδιος παίκτης επιχείρησε με νέο ευθύβολο σουτ να βρει στόχο χωρίς επιτυχία στο 32΄.

Ο Ατρόμητος πήρε… κεφάλι στο σκορ (μέσω της τεχνολογίας) στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ ημιχρόνου.

Μετά από σουτ του Ραμπέγιο κι αφού η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Γιαννούλη (κι όχι σε πόδι παίκτη του ΟΦΗ, όπως λανθασμένα υπέδειξε σε πρώτο χρόνο ο βοηθός Γεωργακόπουλος σηκώνοντας τη σημαία για οφσάιντ) κατέληξε στον Μανούσο που με κοντινό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.

Το VAR έστειλε τον ρέφερι Ζαχαριάδη να τσεκάρει την φάση στο βίντεο και ο Μακεδόνας ρέφερι σωστά κατακύρωσε το γκολ των φιλοξενούμενων (0-1).

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο Νταμίρ Κάναντι προχώρησε σε δύο σερί αλλαγές ρίχνοντας στο ματς τους Ρισβάνη και Ούμπιντες αντί των Στρούγγη και Γιακουμάκη.

Το ανακάτεμα της… τράπουλας από τον Αυστριακό τεχνικό όχι μόνο δεν έβγαλε στο χορτάρι αυτό που είχε στο μυαλό του, αλλά είδε κιόλας τον ΟΦΗ να φτάνει στην ολική ανατροπή του σκορ μέσα σε επτά λεπτά (49΄-56΄).

Ο Αντριάν Σαρδινέρο έβαλε την υπογραφή του σε δύο γκολ. Ο Ισπανός επιθετικός αρχικά στο 49΄ «τσίμπησε» την μπάλα εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία των Ρισβάνη – Γκάλο και με πλασέ μέσα από την περιοχή βρήκε δίχτυα (1-1) και στο 56΄ βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ατρόμητου μπήκε στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Γιαννιώτη δίνοντας το προβάδισμα (2-1) στον ΟΦΗ.

Ο Κάναντι συνέχισε τις αλλαγές και πέρασε τον Μουνίθ αντί του Χαρίση στο 65΄σε μια προσπάθεια να τονώσει με έναν πιο επιθετικογενή παίκτη τον άξονα της μεσαίας γραμμής.

Στο τελευταίο 25λεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα, ανέβηκαν πιο ψηλά στο γήπεδο, ρίσκαραν κι…άγγιξαν το γκολ της ισοφάρισης σε τρεις περιπτώσεις (67΄- 75΄- 86΄).

Ο Μανούσος (ήταν μια επίθεση μόνος του) δεν βρήκε στόχο από πλεονεκτικές θέσεις μέσα από την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων και απέναντι από τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ (Βάτερμαν). Ότι δεν κατάφερε ο Μανούσος το πέτυχε ο Γούτας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφαρίζοντας με κοντινή κεφαλιά, δίνοντας το βαθμό της ισοπαλίας στον Ατρόμητο, σε ένα χρονικό σημείο μάλιστα όπου έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μουνίθ ένα λεπτό νωρίτερα.

Καλή διαιτησία του Ζαχαριάδη (Μακεδονίας).

Ορθά έπραξε και δεν μέτρησε το γκολ του ΟΦΗ στο 44΄, αφού ο Ουές που έγινε αποδέκτης της μπάλας ήταν εκτεθειμένος.

Έδειξε κίτρινη κάρτα στους Τομάσεβιτς, Ραμπέγιο, Γκάλο, Μεγιάδο, Βούρο, Ουές, Ρισβάνη και κόκκινη κάρτα στον Μουνίθ στο 92΄για χτύπημα εκτός φάσης σε παίκτη του ΟΦΗ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Βάις, Βούρος, Σελίμοβιτς, Γιαννούλης, Κοροβέσης (94΄Γιάννου), Νέιρα, Στάικος (79΄Μίγγος), Μεγιάδο, Ναμπί (88΄Στάρτζεον), Σαρδινέρο (79΄Γκαργκαλατζίδης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι):Γιαννιώτης, Στρούγγης (46΄Ρισβάνης),  Γούτας, Γκάλο, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς (42΄Νάτσος), Σάλομον, Χαρίσης (65΄Μουνίθ), Ραμπέγιο (79΄Ενσικουλού), Γιακουμάκης (46΄Ούμπιντες),  Μανούσος