«Ως εδώ» λένε στον Παναθηναϊκό! (video)

Τα επόμενα βήματα του Παναθηναϊκού θα καθοριστούν σε σύσκεψη υπό τον Γιάννη Αλαφούζο μετά το νέο κρούσμα με την διαιτησία στον αγώνα της Τούμπας κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης οι «πράσινοι» εξέδωσαν ανακοίνωση, όμως παράλληλα ετοιμάζονται να κλιμακώσουν τις αντιδράσεις τους κατά της ΕΠΟ και του Περέιρα.

Η «πράσινη» ΠΑΕ περιέγραψε την «σφαγή» της Τούμπας με τα πιο μελανά χρώματα καθώς ανέφερε μεταξύ άλλων στην ανακοίνωσή της:

«Από την αρχή της εφετινής σεζόν ο Παναθηναϊκός αποτελεί μόνιμο θύμα της διαιτησίας. Ακόμα και η χρήση του VAR φαντάζει σαν να ανακαλύφθηκε ένας νέος τρόπος για να αδικείται η ομάδα μας. Ο Παναθηναϊκός έχει αποδείξει ότι δεν καταφεύγει σε παρασκηνιακές μεθοδεύσεις σχετικά με τη διαιτησία. Αλλά σίγουρα δεν μπορεί σε κάθε αγωνιστική να αποτελεί θύμα λαθών της διαιτησίας.

Σήμερα στην Τούμπα είδαμε το αποτέλεσμα να κρίνεται από δύο λανθασμένες διαιτητικές αποφάσεις και ένα αμφισβητούμενο πέναλτι. Δόθηκαν 5 λεπτά καθυστερήσεις σε παιχνίδι που είχε δύο αλλαγές στο ημίχρονο και καμιά χρήση VAR, δεν καταλογίστηκε πεντακάθαρο φάουλ στον Περέα στις καθυστερήσεις και τέλος στο 5.20 έξτρα χρόνου δόθηκε πέναλτι σε μια αμφισβητούμενη φάση.

Επίσης η ΠΑΕ Παναθηναϊκός θέλει να καταγγείλει όσα ακολούθησαν της λήξης του αγώνα στην είσοδο των αποδυτηρίων, που σε κάθε περίπτωση απέχουν παρασάγγας από την έννοια της φιλοξενίας και της ποδοσφαιρικής προόδου που επιδιώκει η ΠΑΕ ΠΑΟΚ. Ύβρεις, χυδαίες συμπεριφορές και προπηλακισμοί ποδοσφαιριστών και τεχνικού επιτελείου από ανθρώπους του ΠΑΟΚ οφείλουν να εκλείψουν από τα γήπεδα, εάν πραγματικά υπάρχει διάθεση να φτιαχτεί κάτι διαφορετικό στο ελληνικό ποδόσφαιρο».

Στον Παναθηναϊκό υπενθυμίζουν ότι δεν είναι η πρώτη φορά που πέφτουν «θύμα» λαμθασμένων δαποφάσεων των διαιτητών και απαριθμούν τις περιπτώσεις:

-Στην πρεμιέρα με την Λαμία (1-1) φωνάζουν για πέναλτι σε χέρι του Βύντρα που δεν δόθηκε ποτέ και στην εξέλιξη της ίδιας φάσης οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί.

-Στο ματς με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη (0-1) ο Μανιάτης δεν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για το χτύπημα στον Περέα στο 39ο λεπτό.

-Στο 0-1 από την Ξάνθη στην Ριζούπολη διαμαρτύρονται για λανθασμένη ακύρωση γκολ δικού τους και καταμέτρηση αντίστοιχα οριακής περίπτωσης γκολ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

-Στο ματς με την ΑΕΛ στο ΟΑΚΑ (1-2) και με το σκορ στο 1-2 υποστηρίζουν πως ο Ουάρντα έπρεπε να είχε αποβληθεί για χτύπημα στον Σένκεφελντ που τιμωρήθηκε με απλή κίτρινη.