Όσο σπρώχνει ο διαιτητής ο ΠΑΟΚ συνεχίζει το σερί 1-0 τον Ατρόμητο

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει το σερί του με το γνωστό σπρώξιμο της διαιτησίας. Ο δικέφαλος του βορρά έφθασε στην ένατη νίκη στα δέκα τελευταία παιχνίδια του, καθώς ξεπέρασε 1-0 το εμπόδιο του Ατρόμητου.

Η ομάδα του Λουτσέσκου, δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον καλά οργανωμένο αμυντικά Ατρόμητο, αλλά στην επανάληψη κατάφερε να σκοράρει γρήγορα με  τον Κρέσπο, πήρε το πολύτιμο τρίποντο και στρέφει την προσοχή του στο ευρωπαϊκό ματς με τη Μίντιλαντ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ασύνδετος και προφανώς έπαιξε κυρίαρχο ρόλο το γεγονός ότι σκεπτόμενος και το επερχόμενο ματς με τη Μίντιλαντ, ο Λουτσέσκου έκανε πολλές αλλαγές καθώς έμειναν εκτός αποστολής οι Ίνγκασον, Κούρτιτς, αλλά και ο Τσόλακ, ενώ δεν ξεκίνησε στο βασικό σχήμα ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς.

Ο «δικέφαλος» είχε την πρώτη του τελική προσπάθεια στο 23ο λεπτό από το φάουλ του Βιεϊρίνια που μπλόκαρε στο κέντρο της εστίας ο Γιαννιώτης. Η πρώτη μεγάλη φάση ανήκει στους φιλοξενούμενους. Ο Ροτάριου πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, ο Πασχαλάκης απέκρουσε, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κρέσπο, με τους παίκτες των φιλοξενουμένων να φωνάζουν δικαιολογημένα για πέναλτι. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR και ο Γκάμαρης προς γενική κατάπληξη υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 30ο λεπτό, μετά την ωραία προσπάθεια του πολύ κινητικού Μιτρίτσα, ο Αουγκούστο από καλή θέση σούταρε ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και κατάφερε νε ανοίξει το σκορ στο 57ο λεπτό. Ο Σάστρε σέντραρε με το αριστερό, η μπάλα έφτασε συστημένη στη μικρή περιοχή, εκεί όπου ο Κρέσπο με ωραία κεφαλιά, πρόλαβε Μαυρομάτη-Χατζηισαΐα και την έστειλε στα δίχτυα. Αυτό ήταν το πρώτο φετινό τέρμα του 35χρονου Ισπανού στόπερ στο πρωτάθλημα. Λίγο αργότερα η ομάδα του Λουτσέσκου, “άγγιξε” το δεύτερο γκολ από στημένη φάση, όταν από καλή εκτέλεση φάουλ του Μιτρίτσα, ο Γιαννιώτης απομάκρυνε με εντυπωσιακή επέμβαση.

Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε για 14ο παιχνίδι αήττητος σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ από την άλλη πλευρά ο Ατρόμητος παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία, με έξι ήττες (και μία ισοπαλία) στα τελευταία επτά παιχνίδια, μακριά από το Περιστέρι.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε, Μιχάι, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (81΄ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας, Αουγκούστο (67΄Σοάρες), Μπίσεσβαρ (81΄Σβαμπ), Μουργκ (59΄Ζίβκοβιτς), Μίτριτσα (81΄ Ζαμπά), Άκπομ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Νταβιώτης (67΄Βασιλαντωνόπουλος), Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Τζοβάρας, Σάλομον (67΄ Έρλινγκμαρκ), Ντένιτς (71΄Ναμπί), Χαρίσης, Σπιριντόνοβιτς, Κλωναρίδης (67΄Αλίμπεκ), Ροτάριου