Ostrava Open: Στον τελικό η Σάκκαρη!

Στον τελικό του Ostrava Open προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη, αφού στα ημιτελικά επικράτησε της Πολωνής Ίγκα Σφιόντεκ, Νο1 του ταμπλό και Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης.

Η Ελληνίδα τενίστρα αναδείχθηκε νικήτρια μετά από ένα δυνατό αγώνα επί τις 20χρονης Πολωνής με 6-4, 7-5 και πλέον βρίσκεται κοντά στο μεγάλο στόχο της που είναι η κατάκτηση του τίτλου, ενώ παράλληλα έκανε ένα ακόμη μεγάλο βήμα για να βρεθεί την επόμενη εβδομάδα στο Top 10 του κόσμου.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε ιδανικά το ματς, σπάζοντας το σερβίς της αντιπάλου της με το «καλημέρα». Η Σβιόντεκ προσπάθησε άμεσα να απαντήσει, όμως η Σάκκαρη κράτησε το σερβίς της και έκανε άνετα το 1-0 σετ με 6-4 σε 47 λεπτά.

Η κυριαρχία της διατηρήθηκε και στο δεύτερο σετ, με την Ελληνίδα να παίρνει προβάδισμα με μπρέικ στο 3-2. Η Πολωνή ισοφάρισε στο 4-4, με την Σάκκαρη να παίρνει ξανά τα ηνία στο 6-5 και να «τελειώνει» το ματς σε 1 ώρα και 53 λεπτά.